Tap Tap to Zoom
Product Info for March Scopes 6-60x56mm Tactical Turret Rifle Scope, First Focal Plane
Because of the supreme lens systems Genesis scope assembles and also because of the unique design of Genesis scope (the scope itself inclines) allowing the shooter to always see through the central part of the lens, it offers utmost clarity, definition, and minimal chromatic aberration even when extreme elevation is used on 114 MIL. Genesis March scopes have the highest image quality among all our scopes, not to mention the largest elevation travel amount. This scope can be used from 20 meters up to 3 miles (4827m).![]()
Specifications for March Scopes 6-60x56mm Tactical Turret Rifle Scope, First Focal Plane:
| Manufacturer: | March Scopes |
| Objective Lens Diameter: | 56 mm |
| Magnification: | 1 - 6 x |
| Tube Diameter: | 48 mm |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Exit Pupil: | 0.93 - 3.3 mm |
| Illumination Color: | Red |
| Finish: | Hard Anodized Aluminium |
| Field of View, Linear: | 0.726 - 7.26 m at 100 m |
| Field of View, Angle: | 0.416-4.16 degrees |
| Eye Relief: | 63 - 82.5 mm |
| Color: | Black |
| Weight: | 52.21 oz |
| Length: | 15.75 in |
| Adjustment Type: | Mil Rad |
| Parallax: | 20 yds to infinity |
| Battery Type: | Stand Alone Lithium |
| Fabric/Material: | Aluminium |
| Height: | 2.52 in |
| Focus Range: | 20 m |
| Lens Material: | ED Glass |
| Optical Coating: | Multicoated |
| Brightness Settings: | 6 |
| Fogproof: | Yes |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Variable |
| Condition: | New |
| W/E Travel at 100 Yds: | 40 - 114 Mil Rad |
Features of March Scopes 6-60x56mm Tactical Turret Rifle Scope, First Focal Plane
- Temperature anti-drift lens system
- High Master lens system (Super ED lenses)
- Scope body fully machined from aluminum ingot
- All Japanese metal parts with no plastic part except for minimum essentials such as an insulator
- Argon gas filled for internal stability
- Fast focus eyepiece
- Top quality multi lens coating where the transmittance is very near 100%
- Water repellent lens coating
Package Contents:
- March Scopes 6-60x56mm Tactical Turret Rifle Scope, First Focal Plane
- Lens Cloth
- Hexa Wrench
- Flip Caps
- Sunshade
- Fast Lever
- MD Disk
March Scopes 6-60x56mm Tactical Turret Rifle Scope, First Focal Plane Orderable Models
List of Orderable Models
- March Scopes 6-60x56mm Tactical Turret Rifle Scope, First Focal Plane, 0.25 MOA, FML-MT Reticle, Black, D60V56GFML10FML-MT Reticle , MPN: D60V56GFML10 (FML-MT Reticle) , Code: 2A2-RS-MRGS3-D60V56GFML10-FML-MT-RETICLE
- March Scopes 6-60x56mm Tactical Turret Rifle Scope, First Focal Plane, 0.25 MOA, FML-3 Reticle, Black, D60V56GFML10FML-3 Reticle , MPN: D60V56GFML10 (FML-3 Reticle) Custom orde , Code: 2A2-RS-MRGS3-D60V56GFML10-FML-3-RETICLE
- March Scopes 6-60x56mm Tactical Turret Rifle Scope, First Focal Plane, 0.1MIL, FML-MT Reticle, Black, DE0316 , MPN: D60V56GFIML10 (FML-MT Reticle) , Code: 2A2-RS-MRGS3-DE0316
- March Scopes 6-60x56mm Tactical Turret Rifle Scope, First Focal Plane, 0.1MIL, FML-TR1 Reticle, Black, DE0318 , MPN: D60V56GFIML10 (FML-TR1Reticle) , Code: 2A2-RS-MRGS3-DE0318
- March Scopes 6-60x56mm Tactical Turret Rifle Scope, First Focal Plane, 0.1MIL, FML-3 Reticle, Black, D60V56GFIML10FML-3 Reticle , MPN: D60V56GFIML10 (FML-3 Reticle) , UPC: 457005800317 , Code: 2A2-RS-MRGS3-D60V56GFIML10-FML-3-RETICLE
- March Scopes 6-60x56mm Tactical Turret Rifle Scope, First Focal Plane, 0.25 MOA, FML-TR1 Reticle, Black, D60V56GFML10FML-TR1Reticle , MPN: D60V56GFML10 (FML-TR1Reticle) Custom ord , Code: 2A2-RS-MRGS3-D60V56GFML10-FML-TR1RETICLE
- March Scopes 6-60x56mm Tactical Turret Rifle Scope, First Focal Plane, FMA-3 Reticle, Black, D60V56GFIMAFMA-3 Reticle , MPN: D60V56GFIMA (FMA-3 Reticle) , Code: 2A2-RS-MRGS3-D60V56GFIMA-FMA-3-RETICLE
- March Scopes 6-60x56mm Tactical Turret Rifle Scope, First Focal Plane, FMA-TR1 Reticle, Black, D60V56GFIMAFMA-TR1 Reticle , MPN: D60V56GFIMA (FMA-TR1 Reticle) , Code: 2A2-RS-MRGS3-D60V56GFIMA-FMA-TR1-RETICLE
March Scopes 6-60x56mm Tactical Turret Rifle Scope, First Focal Plane Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Open Box, Dealer Demo, March Scopes High Master Genesis Rifle Scope, 6X-60X56mm, FFP, FML-TR1 Reticle,With 6-level Illumination, Black, NSN None, D60V56R , MPN: D60V56GFIML10 FML-TR1Reticle-DMO , Code: 2A2-RS-MRGS3-D60V56R-DMO