Tap Tap to Zoom
Buy Together and Save
March-FX Wide Angle 5-42x56mm Genll in MIL PRS edition 5-42x56mm has the widest angle eyepiece among all March Scopes 26 degrees (30 percentages more than March Scopes standard models) offering enhanced FOV throughout the 8. 4x magnification range. For the Generation ll of the popular 5-42x56mm scope, the image quality has also been further refined especially near the maximum elevation amount. Non illuminated 5-42x56mm Genll scope with writable turrets is developed for PRS/NRL shooters who demand the utmost in optical/mechanical performance. You can write and erase numbers on the turrets with pens used for whiteboards. Zero set is easy to use. (Note: Writable turrets can be replaced with shuriken lock turrets which is a standard for illuminated 5-42x56 Genll for a custom fee when placing a new order.)![]()
| Manufacturer: | March Scopes |
| Objective Lens Diameter: | 56 mm |
| Magnification: | 5 - 42 x |
| Tube Diameter: | 34 mm |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Exit Pupil: | 5.2 - 1.33 mm |
| Illumination Color: | None |
| Field of View, Linear: | 26.2 - 3.3 ft at 100 yds |
| Field of View, Angle: | 5 - 0.62 degrees |
| Eye Relief: | 73 - 90 mm |
| Color: | Black |
| Weight: | 35.1 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.1 Mil Rad |
| Adjustment Type: | Mil Rad |
| Illumination Type: | Non-Illuminated |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Focus Range: | 10 yds to infinity |
| Package Type: | Box |