Tap Tap to Zoom
Read More...
- Reticle:
- DR-1F
- Tube Diameter:
- 34 mm
- Reticle Focal Plane:
- Dual Focal Plane
- Color:
- Black
- Weight:
- 590 g
- Adjustment Click Value:
- 0.1 Mil Rad
- Adjustment Type:
- Mil Rad
- W/E Travel at 100 Yds:
- 25/50 Mil Rad
Code: 2A2-RS-TT24M-D10SV24FDIMLX-DR-1F-RETICLE
MPN: D10SV24FDIMLX (DR-1F Reticle)
Product Info for March Scopes Shorty 1-10x24mm Riflescope With Shuriken Lockable Turrets, 34mm Tube, Dual FFP+SFP
At Deon, we are very proud of our technical expertise that allowed us to design and create a scope with a 10X zoom range and a dual reticle. The technical and assembly challenges with respect to dual reticles are extreme and we are pushing the limits of the state of the art in reticle design. The tolerances required in assembly of the "Dual reticle" are such that very few are able to do it, especially with a 10X zoom ratio. Any deviation from these extremely tight tolerances will be visible in the 10X zoom range. The assembly of this scope, like all our other offerings, is meticulous. This is want we are known for: superb assembly of extremely strong fine works of art.![]()
The Newest March Dual Reticle- Best of both reticles
The newest March Dual Reticle has advantages of both SFP and FFP reticle.
It has the convenience of the FFP reticle scale which magnifies and reduces according to the magnification
and the usability of the SFP reticle with the constant thickness (to the eye not the scale value) of the line as the magnification changes. Placing the daylight bright fiber dot illumination to the Second Focal plane reticle ensures that the illuminated dot is usable across the entire magnification range; from a dot sight at low magnifications to a precise illuminated dot for long range precision shooting at higher magnifications with the use of the scale.
Specifications for March Scopes Shorty 1-10x24mm Riflescope With Shuriken Lockable Turrets, 34mm Tube, Dual FFP+SFP:
| Manufacturer: | March Scopes |
| Objective Lens Diameter: | 24 mm |
| Magnification: | 1 - 10 x |
| Reticle: | DR-1F |
| Tube Diameter: | 34 mm |
| Reticle Focal Plane: | Dual Focal Plane |
| Exit Pupil: | 2.4 - 8.6 mm |
| Eye Relief: | 72 - 102 mm |
| Color: | Black |
| Weight: | 590 g |
| Adjustment Click Value: | 0.1 Mil Rad |
| Length: | 8.46 in |
| Adjustment Type: | Mil Rad |
| Battery Type: | CR2032 |
| Fabric/Material: | Aluminium |
| Height: | 1.61 in |
| Focus Range: | 10 yds to infinity |
| Optical Coating: | Multicoated |
| W/E Travel at 100 Yds: | 25/50 Mil Rad |
| Gun Type: | Rifle |
| Country of Origin: | Japan |
Features of March Scopes Shorty 1-10x24mm Riflescope With Shuriken Lockable Turrets, 34mm Tube, Dual FFP+SFP
- Daylight bright fiber dot illumination
- Scope body fully machined from aluminum ingot
- All Japanese metal parts with no plastic part except for minimum essentials such as an insulator
- Argon gas filled for internal stability
- Fast focus eyepiece
- 6 level illumination module
- Top quality multi lens coating where the transmittance is very near 100%
- Water repellent lens coating
- Shuriken lock elevation and windage turrets
Package Contents:
- March Scopes Shorty 1-10x24mm Riflescope With Shuriken Lockable Turrets, 34mm Tube, Dual FFP+SFP
- Lens Cloth Hexa Wrench Flip Caps Fast Lever
March Scopes Shorty 1-10x24mm Riflescope With Shuriken Lockable Turrets, 34mm Tube, Dual FFP+SFP Orderable Models
List of Orderable Models
- March Scopes Shorty 1-10x24mm Riflescope With Shuriken Lockable Turrets, 34mm Tube, Dual FFP+SFP, DR-1F Reticle, Black, D10SV24FDIMLXDR-1F Reticle , MPN: D10SV24FDIMLX (DR-1F Reticle) , Code: 2A2-RS-TT24M-D10SV24FDIMLX-DR-1F-RETICLE
March Scopes Shorty 1-10x24mm Riflescope With Shuriken Lockable Turrets, 34mm Tube, Dual FFP+SFP Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- March Scopes Shorty 1-10x24mm Riflescope With Shuriken Lockable Turrets, 34mm Tube, Dual FFP+SFP, DR-TR1F Reticle, Black, DE0488 , MPN: D10SV24FDIMLX (DR-TR1F Reticle) , Code: 2A2-RS-TT24M-DE0488