Tap Tap to Zoom
Product Info for March Scopes Tactical Turret Illuminated 3-24x42mm Rifle Scope, 30mm Tube, First Focal Plane
Rugged and reliable enough to hold zero through all situations, the March Scopes Tactical Turret 3-24x42mm Rifle Scope is the perfect piece of equipment for any shooter who is looking to improve their shot performance. This Rifle Scope from the experts at March Scopes is designed with a one piece aircraft grade aluminum tube that is nitrogen filled and makes the Tactical Turrets extremely lightweight. In addition, the March Scopes Lightweight Tactical Turret 3-24x42 Rifle Scope uses special reticles that do not change the point of aim (POA) over the entire zoom range. These March Scopes Rifle Scopes use a true 30/30 optical zoom system so the reticle does not change throughout the entire magnification range. Like most first focal plane Rifle Scopes, the reticle in the March Scopes True Color Rifle Scope remains the same, meaning that aiming will be as good as it was when you bought it. March Scopes makes it easy to keep a precise aim with their Precision Locking System (PDS). For an amazing way to be sure you have one of the best scopes the shooting industry has to offer, choose the March Scopes Dry Slick 30mm Tactical Turret Scope.![]()
Specifications for March Scopes Tactical Turret Illuminated 3-24x42mm Rifle Scope, 30mm Tube, First Focal Plane:
| Manufacturer: | March Scopes |
| Objective Lens Diameter: | 42 mm |
| Magnification: | 3 - 24 x |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Exit Pupil: | 0.07 in |
| Illumination Color: | Red |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 35 - 4.3 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 85 - 100 mm |
| Color: | Black |
| Weight: | 640 g |
| Adjustment Click Value: | 0.1 Mil Rad |
| Length: | 12.28 in |
| Adjustment Type: | Mil Rad |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | Stand Alone Lithium |
| Focus Range: | 10 yds to infinity |
| Lens Material: | ED Glass |
| Optical Coating: | Multicoated |
| Fogproof: | Yes |
| Magnification Type: | Variable |
| Condition: | New |
| W/E Travel at 100 Yds: | 28 Mil Rad |
| Country of Origin: | Japan |
| Attachment Type: | Riflescope Ring |
Features of March Scopes Tactical Turret Illuminated 3-24x42mm Rifle Scope, 30mm Tube, First Focal Plane
- Side focus 10 yard - infinity
- Scope body fully machined from aluminum ingot
- All Japanese metal parts with no plastic part except for minimum essentials such as an insulator
- Argon gas filled for internal stability
- Top quality multi lens coating where the transmittance is very near 100%
- Water repellent lens coating
Package Contents:
- March Scopes Tactical Turret Illuminated 3-24x42mm Rifle Scope, 30mm Tube, First Focal Plane
- Lens Cloth
- Hex Wrench
- Flip Caps
- Sun Shade
- Fast Lever
- MD Disk
March Scopes Tactical Turret Illuminated 3-24x42mm Rifle Scope, 30mm Tube, First Focal Plane Orderable Models
List of Orderable Models
- March Scopes Tactical Turret Illuminated 3-24x42mm Rifle Scope, 30mm Tube, First Focal Plane, FML-1 Reticle, Black, D24V42FIMLFML-1 Reticle , MPN: D24V42FIML (FML-1 Reticle) , Code: 2A2-RS-M244-D24V42FIML-FML-1-RETICLE
- March Scopes Tactical Turret Illuminated 3-24x42mm Rifle Scope, 30mm Tube, First Focal Plane, FML-TR1H Reticle, Black, D24V42FIMLFML-TR1H Reticle , MPN: D24V42FIML (FML-TR1H Reticle) , Code: 2A2-RS-M244-D24V42FIML-FML-TR1H-RETICLE