Tap Tap to Zoom
Product Info for March Scopes Wide Angle 4.5-28x52mm Rifle Scope With Lockable Shuriken Turrets, 34mm Tube, First Focal Plane
This scope was developed with practical precision shooting competitors in mind, but ease of use and compact configuration make it equally at home on nearly any shooting platform. The short length and light weight of the March-FX 4.5x-28x52mm is exceptional. The new turrets are Shuriken shaped lockable elevation and windage turrets. Shuriken is a star shaped throwing knife used by Ninja. Red is for locked state and white is for unlocked state. "X" in the model name stands for the Shuriken lock.![]()
Specifications for March Scopes Wide Angle 4.5-28x52mm Rifle Scope With Lockable Shuriken Turrets, 34mm Tube, First Focal Plane:
| Manufacturer: | March Scopes |
| Objective Lens Diameter: | 52 mm |
| Magnification: | 4.5 - 28 x |
| Tube Diameter: | 34 mm |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Exit Pupil: | 1.86 mm |
| Finish: | Hard Anodized Aluminium |
| Field of View, Linear: | 29.1 - 4.67 ft at 100 yds |
| Field of View, Angle: | 5.56 - 0.89 degrees |
| Eye Relief: | 70 - 93.7 mm |
| Color: | Black |
| Length: | 12.5 in |
| Adjustment Type: | Mil Rad |
| Fabric/Material: | Aluminium |
| Height: | 2.4 in |
| Focus Range: | 10 yds to infinity |
| Lens Material: | ED Glass |
| Optical Coating: | Multicoated |
| Fogproof: | Yes |
| W/E Travel at 100 Yds: | 30 Mil Rad |
| Gun Type: | Rifle |
| Country of Origin: | Japan |
Features of March Scopes Wide Angle 4.5-28x52mm Rifle Scope With Lockable Shuriken Turrets, 34mm Tube, First Focal Plane
- Scope body fully machined from aluminum ingot
- All Japanese metal parts with no plastic part except for minimum essentials such as an insulator
- Argon gas filled for internal stability
- Fast focus eyepiece
- Shuriken lock elevation and windage turrets
- Top quality multi lens coating where the transmittance is very near 100%
- Water repellent lens coating
Package Contents:
- March Scopes Wide Angle 4.5-28x52mm Rifle Scope With Lockable Shuriken Turrets, 34mm Tube, First Focal Plane
- Lens Cloth
- Hex Wrench
- Flip Caps
- Sun Shade
- Fast Lever
- Middle Wheel
- Large Dial
- Md Disk
March Scopes Wide Angle 4.5-28x52mm Rifle Scope With Lockable Shuriken Turrets, 34mm Tube, First Focal Plane Orderable Models
List of Orderable Models
- DEMO, March Scopes Wide Angle 4.5-28x52mm Rifle Scope With Lockable Shuriken Turrets, 34mm Tube, First Focal Plane, FML-PDK Reticle, Black, DE0389 , MPN: D28HV52WFMLX (FML-PDK Reticle)-DEMO , Code: 2A2-RS-TTRS52-DE0389-DEMO-OB-A
- March Scopes Wide Angle 4.5-28x52mm Rifle Scope With Lockable Shuriken Turrets, 34mm Tube, First Focal Plane, FML-PDK Reticle, Black, DE0389 , MPN: D28HV52WFMLX (FML-PDK Reticle) , Code: 2A2-RS-TTRS52-DE0389
- March Scopes Wide Angle 4.5-28x52mm Rifle Scope With Lockable Shuriken Turrets, 34mm Tube, First Focal Plane, FML-LDK Reticle, Black, DE0390 , MPN: D28HV52WFMLX (FML-LDK Reticle) , Code: 2A2-RS-TTRS52-DE0390
- March Scopes Wide Angle 4.5-28x52mm Rifle Scope With Lockable Shuriken Turrets, 34mm Tube, First Focal Plane, FMA-3 Reticle, Black, DE0391 , MPN: D28HV52WFIMAX (FMA-3 Reticle) , Code: 2A2-RS-TTRS52-DE0391
- March Scopes Wide Angle 4.5-28x52mm Rifle Scope With Lockable Shuriken Turrets, 34mm Tube, First Focal Plane, FML-PDKI Reticle, Black, D28HV52WFIMLXPDKI Reticle , MPN: D28HV52WFIMLX (PDKI Reticle) , Code: 2A2-RS-TTRS52-D28HV52WFIMLX-PDKI-RETICLE
- March Scopes Wide Angle 4.5-28x52mm Rifle Scope With Lockable Shuriken Turrets, 34mm Tube, First Focal Plane, FML-3 Reticle, Black, DE0387 , MPN: D28HV52WFIMLX (FML-3 Reticle) , Code: 2A2-RS-TTRS52-DE0387
- March Scopes Wide Angle 4.5-28x52mm Rifle Scope With Lockable Shuriken Turrets, 34mm Tube, First Focal Plane, FML-TR1 Reticle, Black, DE0386 , MPN: D28HV52WFIMLX (FML-TR1 Reticle) , UPC: 457005800386 , Code: 2A2-RS-TTRS52-DE0386