Tap Tap to Zoom
Read More...
- Condition:
- New
- Color:
- Tangelo/Rusted Orange
- Sleep Capacity:
- 4-Person
- Dimensions:
- 59 x 96 x 96 in
Code: MRT-TCC-MAR18-889169250927
MPN: 889169250927
UPC: 889169250927
Product Info for Marmot Halo Tent - 4 Person
Car camping and outdoor time with friends and family is better when you're comfortable. The Halo 4-Person Tent offers tons of livable space, thanks to its innvoative pole structure. An oversize double-door and side D-shaped door makes it easy for everyone to get in and out without creating a bottleneck. A large front vestibule and interior pockets offer storage and keep gear off the floor. The vented, full-coverage fly offers complete rain protection without sacrificing air circulation while seam-taped floor helps prevent leak. Color-coded poles make it easy to set up while the light-reflective points ensure finding your way back to the tent at night is a little easier.![]()
Specifications for Marmot Halo Tent - 4 Person:
| Manufacturer: | Marmot |
| Condition: | New |
| Color: | Tangelo/Rusted Orange |
| Sleep Capacity: | 4-Person |
| Floor Area: | 5.9 sq. m, 64 sq. ft |
| Fabric/Material: | 40d 100% Polyester No-See-Um Mesh F/R, 68d 100% Polyester Taffeta F/R |
| Packed Size: | 25 x 11 in |
| Age Group: | Adults |
| Floor Material: | 150d 100% Polyester Oxford 3000mm W/R, F/R |
| Application: | Casual |
| Weight Range: | 12.75 - 13.4 lb |
| Dimensions: | 59 x 96 x 96 in |
Features of Marmot Halo Tent - 4 Person
- One Super-Sized Double Door and One Side D Shaped Door with Large Front Vestibule for Gear Storage
- Interior Pockets for Small Gear Organization
- Zip Open / Close Canopy Panels
- Pole Sleeve-Clip Combo
- Seam Taped Full Coverage Fly with Vents
- Color Coded "Easy Pitch" Clips and Poles
- Seam Taped Catenary Cut Floor
- Light-Reflective Points
- Jingle-Free Nylon Zipper Pulls
- DAC DA17 Poles
- Optional Footprint Available
Package Contents:
- Marmot Halo Tent - 4 Person
Marmot Halo Tent - 4 Person Orderable Models
List of Orderable Models
- Marmot Halo Tent - 4 Person, Tangelo/Rusted Orange, One Size, 889169250927 , MPN: 889169250927 , UPC: 889169250927 , Code: MRT-TCC-MAR18-889169250927
Marmot Halo Tent - 4 Person Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- USED, Marmot Halo Tent - 4 Person, Tangelo/Rusted Orange, One Size, 889169250927 , MPN: 889169250927-EDEMO , Code: MRT-TCC-MAR18-889169250927-EDEMO-RE-C