Tap Tap to Zoom
Read More...
Product Info for Monstrum 34mm Precision Picatinny V2 Scope Rings
Line up your shot at the exact height you want it with the Monstrum Tactical Precision Scope Rings! Each set of scope rings is precision crafted to a given height specification. Choose the height that matches your particular rifle setup and preferred cheek weld. Your shot is lined up just where you want it every time.![]()
Mounts onto Picatinny rails. Not compatible with Weaver rails.
The rings are milled from lightweight 6061 grade aluminum, with a heavy duty steel mounting mechanism for extreme tolerance.
Specifications for Monstrum 34mm Precision Picatinny V2 Scope Rings:
| Manufacturer: | Monstrum |
| Finish: | Type III Hardcoat Anodized |
| Tube Diameter: | 34 mm |
| Quantity: | 1 |
| Fabric/Material: | 6061 Aircraft Grade Aluminum |
| Condition: | New |
| Length: | 0.85 in |
| Weight: | 6.5 oz |
| Color: | Black |
| Mount Type: | Picatinny |
Package Contents:
- Monstrum 34mm Precision Picatinny V2 Scope Rings
- Scope Ring Set
- Screws
Monstrum 34mm Precision Picatinny V2 Scope Rings Orderable Models
List of Orderable Models
- Monstrum 34mm Precision Picatinny V2 Scope Rings, 1.4 in, Black, SR-34-P140 , MPN: SR-34-P140 , UPC: 850017827899 , Code: MON-RR-PSWA9-SR-34-P140
- Monstrum 34mm Precision Picatinny V2 Scope Rings, 1.2 in, Black, SR-34-P120 , MPN: SR-34-P120 , UPC: 850017827882 , Code: MON-RR-PSWA9-SR-34-P120
- Monstrum 34mm Precision Picatinny V2 Scope Rings, 1 in, Black, SR-34-P100 , MPN: SR-34-P100 , UPC: 850017827875 , Code: MON-RR-PSWA9-SR-34-P100
Monstrum 34mm Precision Picatinny V2 Scope Rings Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Open Box, Dealer Demo, Monstrum 34mm Precision Picatinny V2 Scope Rings, 1 in, Black, SR-34-P100 , MPN: SR-34-P100-DMO , Code: MON-RR-PSWA9-SR-34-P100-DMO