1 of 4 images
Morakniv Basic 511 Blue/Gray
2 of 4 images
Morakniv Basic 511 Blue/Gray
3 of 4 images
Morakniv Basic 511 Blue/Gray
4 of 4 images
Morakniv Basic 511 Blue/Gray
Tap Tap to Zoom
Questions & Answers
- Blade Length:
- 3.5 in
- Overall Length:
- 8 in
- Blade Material:
- Carbon Steel
- Handle Color:
- Blue And Gray Polypropylene
Code: 17J-KN1-FT02638-M-14047
MPN: M-14047
UPC: 7391846026389
$11.99
Product Info for Morakniv Basic 511 / 3.50 in Carbon Steel Fixed Blade Knife
8" (20.32cm) overall. 3.5" (8.89cm) satin finish carbon steel blade. Blue and gray polypropylene handle. Blue and gray sheath. Polypropylene belt sheath. Bulk packed.![]()
Specifications for Morakniv Basic 511 / 3.50 in Carbon Steel Fixed Blade Knife:
| Manufacturer: | Morakniv |
| Blade Length: | 3.5 in |
| Overall Length: | 8 in |
| Blade Material: | Carbon Steel |
| Knife Application: | Fixed Blade |
| Handle Color: | Blue And Gray Polypropylene |
| Weight: | 0.25 lb |
| Length: | 20.32 cm |
Package Contents:
- Morakniv Basic 511 Blue/Gray
Morakniv Basic 511 / 3.50 in Carbon Steel Fixed Blade Knife Orderable Models
List of Orderable Models
- Morakniv Basic 511 / 3.50 in Fixed Blade Knife, Blue and gray polypropylene, M14047 , MPN: M-14047 , UPC: 7391846026389 , Code: 17J-KN1-FT02638-M-14047
Compare (0)
1 item has been added
Add at least two items to compare