1 of 2 images
Morakniv Eldris Light Duty Blue
2 of 2 images
Morakniv Eldris Light Duty Blue
Tap Tap to Zoom
Questions & Answers
- Blade Length:
- 2 in
- Overall Length:
- 5.5 in
- Blade Material:
- Stainless Steel
- Handle Color:
- Blue-Gray Polymer
- Additional Features:
- Lanyard Hole
Code: 17J-KN1-FT02550-M-13851
MPN: M-13851
UPC: 7391846025504
List: $35.49
$34.99
Product Info for Morakniv Eldris Light Duty Blue
5.5" (13.97cm) overall. 2" (5.08cm) satin finish stainless blade. Blue-Gray polymer handle. Lanyard hole. Blue polymer belt sheath. Clam packed.![]()
Specifications for Morakniv Eldris Light Duty Blue:
| Manufacturer: | Morakniv |
| Blade Length: | 2 in |
| Overall Length: | 5.5 in |
| Blade Material: | Stainless Steel |
| Knife Application: | Fixed Blade |
| Handle Color: | Blue-Gray Polymer |
| Weight: | 1 lb |
| Additional Features: | Lanyard Hole |
| Length: | 13.97 cm |
Package Contents:
- Morakniv Eldris Light Duty Blue
Morakniv Eldris Light Duty Blue Orderable Models
List of Orderable Models
- Morakniv Eldris Light Duty 2.00 in Fixed Blade Knife, Blue-Gray polymer, M13851 , MPN: M-13851 , UPC: 7391846025504 , Code: 17J-KN1-FT02550-M-13851
Compare (0)
1 item has been added
Add at least two items to compare