1 of 2 images
Morakniv Eldris Light Duty Mint
2 of 2 images
Morakniv Eldris Light Duty Mint
Tap Tap to Zoom
Questions & Answers
- Blade Length:
- 2 in
- Overall Length:
- 5.5 in
- Blade Material:
- Stainless Steel
- Handle Color:
- Green Polymer
- Additional Features:
- Lanyard Hole
- Color:
- Green
Code: 17J-KN1-FT02552-M-13855
MPN: M-13855
UPC: 7391846025528
List: $33.99Save $2.00
$31.99
Product Info for Morakniv Eldris Light Duty Mint 2.00 in Stainless Steel Fixed Blade Knife
5.5" (13.97cm) overall. 2" (5.08cm) satin finish stainless blade. Green polymer handle. Lanyard hole. Green polymer belt sheath. Clam packed.![]()
Specifications for Morakniv Eldris Light Duty Mint 2.00 in Stainless Steel Fixed Blade Knife:
| Manufacturer: | Morakniv |
| Blade Length: | 2 in |
| Overall Length: | 5.5 in |
| Blade Material: | Stainless Steel |
| Handle Color: | Green Polymer |
| Weight: | 1 lb |
| Additional Features: | Lanyard Hole |
| Color: | Green |
| Length: | 13.97 cm |
Package Contents:
- Morakniv Eldris Light Duty Mint
Morakniv Eldris Light Duty Mint 2.00 in Stainless Steel Fixed Blade Knife Orderable Models
List of Orderable Models
- Morakniv Eldris Light Duty Mint 2.00 in Fixed Blade Knife, Green polymer, M13855 , MPN: M-13855 , UPC: 7391846025528 , Code: 17J-KN1-FT02552-M-13855
Compare (0)
1 item has been added
Add at least two items to compare