Tap Tap to Zoom
Read More...
Product Info for Morakniv Garberg w/Survival Kit 4.25 in Stainless Steel Fixed Blade Knife
9" (22.86cm) overall. 4.25" (10.8cm) satin finish stainless blade. Black polymer handle. Full tang. Scandi grind blade. Includes: Detachable survival kit with fire starter, diamond sharpener, and reflective paracord. Detachable leather belt loop. Black polymer belt sheath. Clam packed.![]()
Specifications for Morakniv Garberg w/Survival Kit 4.25 in Stainless Steel Fixed Blade Knife:
| Manufacturer: | Morakniv |
| Blade Length: | 4.25 in |
| Overall Length: | 9 in |
| Blade Shape: | Drop Point |
| Blade Material: | Stainless Steel |
| Serrated: | Plain |
| Handle Material: | Polymer |
| Handle Color: | Black |
| Blade Grind: | Flat |
| Handle Finish: | Black |
| Sheath Material: | Polymer |
| Weight: | 1 lb |
Package Contents:
- Morakniv Garberg w/Survival Kit
Morakniv Garberg w/Survival Kit 4.25 in Stainless Steel Fixed Blade Knife Orderable Models
List of Orderable Models
- Morakniv Garberg Fixed Blade Knife w/Survival Kit 4.25 in, Stainless Steel Black DLC, Drop Point Blade, Black Polyer Handle, M13915 , MPN: M-13915 , UPC: 7391846025726 , Code: 17J-KN1-ZNKJ2A-M-13915
- Morakniv Garberg Fixed Blade Knife w/Survival Kit 4.25 in, Stainless Steel Satin, Drop Point Blade, Black Polyer Handle, M13914 , MPN: M-13914 , UPC: 7391846025702 , Code: 17J-KN1-FT02570-M-13914