Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 4 in
- Overall Length:
- 8.75 in
- Blade Material:
- Stainless Steel
- Included Accessories:
- Detachable Survival Kit With Fire Starter, Diamond Sharpener, And Reflective Paracord
- Handle Color:
- Orange Polymer
- Additional Features:
- Lanyard Hole
- Color:
- Orange
Code: 17J-KN1-FT02568-M-13913
MPN: M-13913
UPC: 7391846025689
Product Info for Morakniv Kansbol w/Survival Kit Org 4.00 in Stainless Steel Fixed Blade Knife
8.75" (22.23cm) overall. 4" (10.16cm) satin finish stainless blade. Orange polymer handle. Lanyard hole. Scandi grind blade. Includes: Detachable survival kit with fire starter, diamond sharpener, and reflective paracord. Detachable leather belt loop. Orange polymer belt sheath. Clam packed.![]()
Specifications for Morakniv Kansbol w/Survival Kit Org 4.00 in Stainless Steel Fixed Blade Knife:
| Manufacturer: | Morakniv |
| Blade Length: | 4 in |
| Overall Length: | 8.75 in |
| Blade Material: | Stainless Steel |
| Knife Application: | Survival |
| Included Accessories: | Detachable Survival Kit With Fire Starter, Diamond Sharpener, And Reflective Paracord |
| Handle Color: | Orange Polymer |
| Weight: | 1 lb |
| Additional Features: | Lanyard Hole |
| Color: | Orange |
| Length: | 22.23 cm |
Package Contents:
- Morakniv Kansbol w/Survival Kit Org
Morakniv Kansbol w/Survival Kit Org 4.00 in Stainless Steel Fixed Blade Knife Orderable Models
List of Orderable Models
- Morakniv Kansbol w/Survival Kit Org 4.00 in Fixed Blade Knife, Orange polymer, M13913 , MPN: M-13913 , UPC: 7391846025689 , Code: 17J-KN1-FT02568-M-13913