1 of 2 images
Moriarti AR-15 5.56/.223 13.9in Carbine Upper Assembly w/ Pencil Profile, Black, 28.15in, MA-15-556-139-7-CAN
2 of 2 images
Moriarti AR-15 5.56/.223 13.9in Carbine Upper Assembly w/ Pencil Profile, Black, 28.15in, MA-15-556-139-7-CAN
Tap Tap to Zoom
You May Also Like
Best Rated
TRYBE Defense Threaded Barrel, AR-15, .300 Blackout, 10.5 inch, Government Profile, Pistol Length, 1-7 Twist, 5/8x24 Thread, Nitride Finish, Black, BARPIST105300
List: $174.99
$109.99
Save Up to 37%
Blazin' Deal
TRYBE Optics DiMA1000 Laser Rangefinder with Mount, Black, TROLRF
List: $764.99
$553.81
Save Up to 28%
Blazin' Deal
TRYBE Optics Enhancer Rifle Scope Magnification Quadrupler, 4x54mm, 30mm Tube, Black, ENHRS4X
List: $799.99
$259.92
Save Up to 68%
Blazin' Deal
TRYBE Defense Muzzle Brake .223/5.56, 1/2x28, Black, TRBDMZBK20-BK
List: $89.99
$39.00
Save Up to 57%
Blazin' Deal
TRYBE Defense 5.56 NATO Medium Profile AR Rifle Barrel, Black, 16in, BARRIF16556
List: $174.99
$94.28
Save Up to 46%
Blazin' Deal
TRYBE Defense Cowl Induction Muzzle Brake, 5.56/.223 Remington, 5/8x24, Black, TRBCIB55658x24
List: $132.99
$53.28
Save Up to 60%
Blazin' Deal
TRYBE Defense 12-Piece M-LOK Hardware Kit, Black, HRDWR12
List: $19.99
$12.21
Save Up to 39%
Blazin' Deal
TRYBE Defense AR-15 .223 Remington/5.56mm NATO A2 Flash Hider, black, A2FH556
List: $16.99
$8.62
Save Up to 49%
Blazin' Deal
TRYBE Defense Low-Mass AR-15 5.56 Complete Bolt Carrier Group BCG, Black Nitride, BCG556-LM
List: $194.99
$111.80
Save Up to 43%
Blazin' Deal
TRYBE Defense Low-Mass AR-15 Complete Bolt Carrier Group, Rainbow PVD, BCG556-LMPVD
List: $199.99
$122.48
Save Up to 39%
Questions & Answers
We've got an AWESOME deal for you!
Blazin' Deal
Prices have been cut drastically on this product as part of a special offer. These prices are so low that there's no double-dipping with coupons or any additional discounts, but you'll still get the best deal out there. This offer won't last long, so don't miss out!
- Caliber:
- 5.56mm
- Overall Length:
- 28.15 in
- Barrel Length:
- 13.9 in
- Barrel Profile:
- Pencil
- Gas System Length:
- Carbine Length
- Barrel Twist Rate:
- 1-7 RH
- Firearms Threads Per Inch:
- 1/2x28
- Handguard Type:
- Free-Float
- Muzzle Device:
- Muzzle Brake
- Color:
- Black
- Handguard Length:
- 12 in
Code: 5MY-URC-AR15CUAP-MA-15-556-139-7-CAN
MPN: MA-15-556-139-7-CAN
UPC: 799787098606
Blazin' DealFinal Sale
List: $399.95Save 30%
$279.97
Product Info for Moriarti AR-15 5.56/.223 13.9in Carbine Upper Assembly w/ Pencil Profile
AR-15 5.56/.223 13.9in Carbine Upper Assembly / Pencil Profile / 7in Fake Suppressor![]()
Specifications for Moriarti AR-15 5.56/.223 13.9in Carbine Upper Assembly w/ Pencil Profile:
| Manufacturer: | Moriarti |
| Caliber: | 5.56mm |
| Overall Length: | 28.15 in |
| Barrel Length: | 13.9 in |
| Barrel Profile: | Pencil |
| Gas System Length: | Carbine Length |
| Barrel Twist Rate: | 1-7 RH |
| Firearms Threads Per Inch: | 1/2x28 |
| Handguard Type: | Free-Float |
| Muzzle Device: | Muzzle Brake |
| Color: | Black |
| Fabric/Material: | 7075-T6 Aluminum |
| Gas Block Journal Size-Diameter: | .625 in |
| Handguard Length: | 12 in |
| Handguard Style: | M-LOK w/ Top Picatinny Rail System |
| Gun Rail: | M-LOK |
| Weight: | 2.1 lb |
| Bolt Carrier Group Included: | No |
| Charging Handle Included: | No |
| Magazine Included: | No |
| Last Chance: | Yes |
| Mount Type: | M-LOK |
Features of Moriarti AR-15 5.56/.223 13.9in Carbine Upper Assembly w/ Pencil Profile
- 7" Fake Can
- Govenment Profile 13.9" 5.56 NATO barrel
Package Contents:
- Moriarti AR-15 5.56/.223 13.9in Carbine Upper Assembly w/ Pencil Profile
Moriarti AR-15 5.56/.223 13.9in Carbine Upper Assembly w/ Pencil Profile Orderable Models
List of Orderable Models
- Moriarti AR-15 5.56/.223 13.9in Carbine Upper Assembly w/ Pencil Profile, Black, 28.15in, MA-15-556-139-7-CAN , MPN: MA-15-556-139-7-CAN , UPC: 799787098606 , Code: 5MY-URC-AR15CUAP-MA-15-556-139-7-CAN
Compare (0)
1 item has been added
Add at least two items to compare