1 of 1 images
Moriarti AR-15 5.56/.223 16in Carbine Upper Assembly, Black, 25.25in, MAR-16-556-GOLD-TRI
Tap Tap to Zoom
You May Also Like
Blazin' Deal
TRYBE Defense 16 in Wylde Government Profile AR Carbine Barrel, .223 Wylde, 1/2X28 Threads, Nitride, Black, BARCARBT16223
List: $172.99
$101.91
Save Up to 41%
Blazin' Deal
TRYBE Optics DiMA1000 Laser Rangefinder with Mount, Black, TROLRF
List: $764.99
$553.81
Save Up to 28%
Blazin' Deal
TRYBE Optics Enhancer Rifle Scope Magnification Quadrupler, 4x54mm, 30mm Tube, Black, ENHRS4X
List: $799.99
$259.92
Save Up to 68%
Blazin' Deal
TRYBE Defense Muzzle Brake .223/5.56, 1/2x28, Black, TRBDMZBK20-BK
List: $89.99
$39.00
Save Up to 57%
Blazin' Deal
TRYBE Defense 5.56 NATO Medium Profile AR Rifle Barrel, Black, 16in, BARRIF16556
List: $174.99
$94.28
Save Up to 46%
Blazin' Deal
TRYBE Defense Cowl Induction Muzzle Brake, 5.56/.223 Remington, 5/8x24, Black, TRBCIB55658x24
List: $132.99
$53.28
Save Up to 60%
Blazin' Deal
TRYBE Defense 12-Piece M-LOK Hardware Kit, Black, HRDWR12
List: $19.99
$12.21
Save Up to 39%
Blazin' Deal
TRYBE Defense AR-15 .223 Remington/5.56mm NATO A2 Flash Hider, black, A2FH556
List: $16.99
$8.62
Save Up to 49%
Blazin' Deal
TRYBE Defense Low-Mass AR-15 5.56 Complete Bolt Carrier Group BCG, Black Nitride, BCG556-LM
List: $194.99
$111.80
Save Up to 43%
Blazin' Deal
TRYBE Defense Low-Mass AR-15 Complete Bolt Carrier Group, Rainbow PVD, BCG556-LMPVD
List: $199.99
$122.48
Save Up to 39%
Questions & Answers
Customer Reviews
Most Recent Reviews
So far she has been a great addition and had zero problems! Looks different but shoots reliably!
- Caliber:
- 5.56mm
- Overall Length:
- 22.25 in
- Barrel Length:
- 16 in
- Barrel Profile:
- M4
- Gas System Length:
- Carbine Length
- Barrel Twist Rate:
- 1-8
- Firearms Threads Per Inch:
- 1/2x28
- Handguard Type:
- Free-Float
- Muzzle Device:
- Muzzle Brake
- Color:
- Black
- Handguard Length:
- 12 in
Code: 5MY-URC-AR15CUA-MAR-16-556-GOLD-TRI
MPN: MAR-16-556-GOLD-TRI
UPC: 799787099122
List: $449.95Save 18%
$369.99
Product Info for Moriarti AR-15 5.56/.223 16in Carbine Upper Assembly
AR-15 5.56/.223 16in Carbine Upper Assembly / Gold Finish / Triport![]()
Specifications for Moriarti AR-15 5.56/.223 16in Carbine Upper Assembly:
| Manufacturer: | Moriarti |
| Caliber: | 5.56mm |
| Overall Length: | 22.25 in |
| Barrel Length: | 16 in |
| Barrel Profile: | M4 |
| Gas System Length: | Carbine Length |
| Barrel Twist Rate: | 1-8 |
| Firearms Threads Per Inch: | 1/2x28 |
| Handguard Type: | Free-Float |
| Muzzle Device: | Muzzle Brake |
| Color: | Black |
| Fabric/Material: | 4150 Heat Treated Chrome Moly Steel |
| Gas Block Journal Size-Diameter: | .750 in |
| Handguard Length: | 12 in |
| Handguard Style: | M-LOK w/ Top Picatinny Rail System |
| Gun Rail: | M-LOK |
| Weight: | 3.75 lb |
| Bolt Carrier Group Included: | No |
| Charging Handle Included: | No |
| Magazine Included: | No |
| Mount Type: | M-LOK |
Features of Moriarti AR-15 5.56/.223 16in Carbine Upper Assembly
- Carbine M4 Gold Finish 16" 5.56 NATO barrel
- Slim Profile Mlok
- Diamond cut, 12"
- Triport Muzzle Brake in Nitride
Package Contents:
- Moriarti AR-15 5.56/.223 16in Carbine Upper Assembly
Moriarti AR-15 5.56/.223 16in Carbine Upper Assembly Orderable Models
List of Orderable Models
- Moriarti AR-15 5.56/.223 16in Carbine Upper Assembly, Black, 25.25in, MAR-16-556-GOLD-TRI , MPN: MAR-16-556-GOLD-TRI , UPC: 799787099122 , Code: 5MY-URC-AR15CUA-MAR-16-556-GOLD-TRI
Compare (0)
1 item has been added
Add at least two items to compare