1 of 2 images
Moriarti AR-15 5.56/.223 7.5in Pistol Upper Assembly, Black, 21in, MAR-7-556-7-CAN
2 of 2 images
Moriarti AR-15 5.56/.223 7.5in Pistol Upper Assembly, Black, 21in, MAR-7-556-7-CAN
Tap Tap to Zoom
You May Also Like
Blazin' Deal
TRYBE Optics DiMA1000 Laser Rangefinder with Mount, Black, TROLRF
List: $764.99
$553.81
Save Up to 28%
Blazin' Deal
TRYBE Optics Enhancer Rifle Scope Magnification Quadrupler, 4x54mm, 30mm Tube, Black, ENHRS4X
List: $799.99
$259.92
Save Up to 68%
Blazin' Deal
TRYBE Defense Muzzle Brake .223/5.56, 1/2x28, Black, TRBDMZBK20-BK
List: $89.99
$39.00
Save Up to 57%
Blazin' Deal
TRYBE Defense Cowl Induction Muzzle Brake, 5.56/.223 Remington, 5/8x24, Black, TRBCIB55658x24
List: $132.99
$53.28
Save Up to 60%
Blazin' Deal
TRYBE Defense 12-Piece M-LOK Hardware Kit, Black, HRDWR12
List: $19.99
$12.21
Save Up to 39%
Blazin' Deal
TRYBE Defense AR-15 .223 Remington/5.56mm NATO A2 Flash Hider, black, A2FH556
List: $16.99
$8.62
Save Up to 49%
Blazin' Deal
TRYBE Defense Low-Mass AR-15 5.56 Complete Bolt Carrier Group BCG, Black Nitride, BCG556-LM
List: $194.99
$111.80
Save Up to 43%
Blazin' Deal
TRYBE Defense Low-Mass AR-15 Complete Bolt Carrier Group, Rainbow PVD, BCG556-LMPVD
List: $199.99
$122.48
Save Up to 39%
Blazin' Deal
TRYBE Defense Low-Mass AR-15 Complete Bolt Carrier Group, Matte Nickel Boron, BCG556-LMNB
List: $199.99
$141.70
Save Up to 29%
Blazin' Deal
TRYBE Defense Low-Mass AR-15 Complete Bolt Carrier Group, High-Polished Nickel Boron, BCG556-LMHPNB
List: $199.99
$147.55
Save Up to 26%
Questions & Answers
We've got an AWESOME deal for you!
Blazin' Deal
Prices have been cut drastically on this product as part of a special offer. These prices are so low that there's no double-dipping with coupons or any additional discounts, but you'll still get the best deal out there. This offer won't last long, so don't miss out!
- Caliber:
- 5.56mm
- Overall Length:
- 21 in
- Barrel Length:
- 7.5 in
- Barrel Profile:
- Government
- Gas System Length:
- Pistol Length
- Barrel Twist Rate:
- 1-7
- Firearms Threads Per Inch:
- 1/2x28
- Handguard Type:
- Free-Float
- Muzzle Device:
- Muzzle Brake
- Color:
- Black
- Handguard Length:
- 7 in
Code: 5MY-URC-AR15PUA-MAR-7-556-7-CAN
MPN: MAR-7-556-7-CAN
UPC: 799787098811
Blazin' Deal
List: $399.95Save 10%
$359.99
Product Info for Moriarti AR-15 5.56/.223 7.5in Pistol Upper Assembly
AR-15 5.56/.223 7.5in Pistol Upper Assembly / 7in Fake Can / Mlok![]()
Specifications for Moriarti AR-15 5.56/.223 7.5in Pistol Upper Assembly:
| Manufacturer: | Moriarti |
| Caliber: | 5.56mm |
| Overall Length: | 21 in |
| Barrel Length: | 7.5 in |
| Barrel Profile: | Government |
| Gas System Length: | Pistol Length |
| Barrel Twist Rate: | 1-7 |
| Firearms Threads Per Inch: | 1/2x28 |
| Handguard Type: | Free-Float |
| Muzzle Device: | Muzzle Brake |
| Color: | Black |
| Fabric/Material: | 41v50 Steel |
| Gas Block Journal Size-Diameter: | .750 in |
| Handguard Length: | 7 in |
| Handguard Style: | M-LOK w/ Top Picatinny Rail System |
| Gun Rail: | M-LOK |
| Weight: | 2.15 lb |
| Bolt Carrier Group Included: | No |
| Charging Handle Included: | No |
| Magazine Included: | No |
| Mount Type: | M-LOK |
Features of Moriarti AR-15 5.56/.223 7.5in Pistol Upper Assembly
- Moriarti Fake Can
- 7" Mlok
- Diamond Cut Design
Package Contents:
- Moriarti AR-15 5.56/.223 7.5in Pistol Upper Assembly
Moriarti AR-15 5.56/.223 7.5in Pistol Upper Assembly Orderable Models
List of Orderable Models
- Moriarti AR-15 5.56/.223 7.5in Pistol Upper Assembly, Black, 21in, MAR-7-556-7-CAN , MPN: MAR-7-556-7-CAN , UPC: 799787098811 , Code: 5MY-URC-AR15PUA-MAR-7-556-7-CAN
Compare (0)
1 item has been added
Add at least two items to compare