Tap Tap to Zoom
- Caliber:
- 9mm Luger
- Barrel Length:
- 4.5 in
- Barrel Profile:
- Straight
- Barrel Twist Rate:
- 1-10
- Handguard Type:
- Free-Float
- Muzzle Device:
- Multiport Muzzle Brake
- Finish:
- Black Anodized
- Color:
- Black
- Handguard Length:
- 4 in
- Condition:
- Factory DEMO
Code: 5MY-URC-MA38AW-MAR-9MM-4-DMD-CH-BLK-DEMO
MPN: MAR-9MM-4-DMD-CH-BLK-DEMO
Product Info for Moriarti AR-9 4.5 inch 9mm Upper Receiver Assembly
The Moriarti AR-9 9mm 4.5 Diamond Cut 4 M-Lok Upper Assembly with a multiport feature, including an AR-15 Milspec Charging Handle, is a specialized upper receiver assembly designed for AR-style pistol-caliber carbines, particularly those chambered in 9mm. This specific model showcases several advanced and aesthetically pleasing features that appeal to both recreational shooters and those seeking a high-quality upper for home defense or competition shooting.![]()
Specifications for Moriarti AR-9 4.5 inch 9mm Upper Receiver Assembly:
| Manufacturer: | Moriarti |
| Caliber: | 9mm Luger |
| Barrel Length: | 4.5 in |
| Barrel Profile: | Straight |
| Barrel Twist Rate: | 1-10 |
| Handguard Type: | Free-Float |
| Muzzle Device: | Multiport Muzzle Brake |
| Finish: | Black Anodized |
| Color: | Black |
| Fabric/Material: | 7075-T6 Aluminum |
| Gas Block Journal Size-Diameter: | .750 in |
| Handguard Length: | 4 in |
| Gun Rail: | M-LOK |
| Gun Make: | AR Platform |
| Gun Model: | AR-9 |
| Bolt Carrier Group Included: | No |
| Charging Handle Included: | MIL-SPEC |
| Magazine Included: | No |
| Condition: | Factory DEMO |
| Mount Type: | M-LOK |
| Threads per Inch: | 1/2x36 |
Features of Moriarti AR-9 4.5 inch 9mm Upper Receiver Assembly
- 4 in Diamond cut rail
- Comes complete with AR-15 CH
Package Contents:
- Moriarti AR-9 4.5 inch 9mm Upper Receiver Assembly
- Charging Handle
Moriarti AR-9 4.5 inch 9mm Upper Receiver Assembly Orderable Models
List of Orderable Models
- DEMO, Moriarti Complete Upper Receiver, AR-9, 9mm, 4.5 inch Barrel, Straight Profile, 1-10 Twist, 1/2X36 Thread, M-LOK Handguard, Multiport, Anodized Black, Black, MAR-9MM-4-DMD-CH-BLK , MPN: MAR-9MM-4-DMD-CH-BLK-DEMO , Code: 5MY-URC-MA38AW-MAR-9MM-4-DMD-CH-BLK-DEMO
Moriarti AR-9 4.5 inch 9mm Upper Receiver Assembly Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Moriarti Complete Upper Receiver, AR-9, 9mm, 4.5 inch Barrel, Straight Profile, 1-10 Twist, 1/2X36 Thread, M-LOK Handguard, Multiport, Anodized Black, Black, MAR-9MM-4-DMD-CH-BLK , MPN: MAR-9MM-4-DMD-CH-BLK , UPC: 799787099337 , Code: 5MY-URC-MA38AW-MAR-9MM-4-DMD-CH-BLK