Tap Tap to Zoom
Code: XO-WT-MM27-MPH2704
MPN: MPH2704
UPC: 847864117914
Created to be the epitome of style, class and function, the Morphic M27 Series Chronograph Time Piece for Men is the perfect way to make sure you get to where you're going on time. The 316L Surgical Quality stainless steel case on the Morphic M27 Watch will provide you with many years or durability and strength. The Morphic Men's M27 Watch w/ Chronograph uses a Precision Japanese Quartz Movement Battery that has been designed to give the watch amazing efficiency and accuracy. For a great way to set the standard for punctuality, choose the Morphic Men's Chronograph Time Piece.![]()
| Band: | Silicone |
| Band Width: | 24mm near case; 22mm near clasp/buckle |
| Case: | Circle-shaped |
| Case Finish: | Satin + Stainless Steel |
| Case Thickness: | 14mm |
| Case Width: | 48mm; 53mm with crown |
| Clasp / Buckle: | Strap Buckle |
| Dial: | Analog |
| Movement: | Japanese + quartz |
| Time Zones: | Single |
| Water Resistance: | 10 atm |