Tap Tap to Zoom
This page is for information purpose only
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Product Info for Mossberg 500 Ati Tactical 3 in Tactical Pump Shotgun, 12 Gauge, 18.5 inch Barrel
Mossberg has teamed with ATI to outfit these models with an exceptional set of coordinated components: T3 TactLite 6-Position Adjustable Stock, Pistol Grip, Heat Shield, Akita Forend, Receiver- Mounted and Barrel-Mounted Rails, Halo Side Saddle with nine polymer Add-A-Shell Repositionable Shell Holders.![]()
Specifications for Mossberg 500 Ati Tactical 3 in Tactical Pump Shotgun, 12 Gauge, 18.5 inch Barrel:
| Manufacturer: | Mossberg |
| Finish: | Blued |
| Gun Make: | Mossberg |
| Gun Model: | Mossberg Model 500 |
| Gun Type: | Shotgun |
| Gauge: | 12 |
| Barrel Length: | 18.5 in |
| Action Type: | Pump Action |
| Safety Type: | Tang Safety |
| Trigger Type: | Single-Stage |
| Choke Type: | Cylinder Bore |
| Shotgun Chamber Length: | 3 in |
| Sight Configuration: | Bead |
| Stock Type: | Pistol Grip Shotgun Stock |
| Stock/Brace Material: | Synthetic |
| Weight: | 6.75 lb |
| Firearm Receiver Color: | Black |
| Hand: | Ambidextrous |
| Age Group: | Adults |
| Shotgun Magazine Capacity: | 5 Rounds 3 in |
Features of Mossberg 500 Ati Tactical 3in Tactical Pump Shotgun, 12 Gauge, 18.5in Barrel
- A removable front rail pair, heat shield, and mounted winged sight.
- A close-up view of a tan-colored adjustable rifle stock with ergonomic design features.
- Rubberized rear grip insert, and adjustable stock comb.
Package Contents:
- Mossberg 500 Ati Tactical 3in Tactical Pump Shotgun, 12 Gauge, 18.5in Barrel
Related Products to Mossberg 500 Ati Tactical 3 in Tactical Pump Shotgun, 12 Gauge, 18.5 inch Barrel
Mossberg 500 Ati Tactical 3 in Tactical Pump Shotgun, 12 Gauge, 18.5 inch Barrel Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Mossberg 500 Ati Tactical 3in Tactical Pump Shotgun, 12 Gauge, 18.5 inch Barrel, Synthetic Gray Stock, Front Sight, 6 Round Capacity, Blued, 50431 , MPN: 50431 , UPC: 15813504317 , Code: MOS-FS2-ZN1880-50431
- Mossberg 500 Ati Tactical 3in Tactical Pump Shotgun, 12 Gauge, 18.5 inch Barrel, Synthetic FDE Stock, Front Sight, 6 Round Capacity, Blued, 50424 , MPN: 50424 , UPC: 15813504249 , Code: MOS-FS2-ZN1880-50424
































































































