Tap Tap to Zoom
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
The Mossberg 590A1 is the most durable of their pump action shotguns, meeting MIL-SPEC 3443G, with its heavy-walled barrel, metal trigger guard and safety, clean out mag tube, and Parkerized finish. Its hearty construction and proven endurance make it a prime choice for home defense applications.![]()
| Manufacturer: | Mossberg |
| Finish: | Parkerized |
| Gun Make: | Mossberg |
| Gun Model: | Mossberg Model 590A1 |
| Gun Type: | Shotgun |
| Gauge: | 12 |
| Barrel Length: | 18.5 in |
| Action Type: | Pump Action |
| Safety Type: | Tang Safety |
| Trigger Type: | Single-Stage |
| Choke Type: | Cylinder Bore |
| Shotgun Chamber Length: | 3 in |
| Magazine Capacity: | 6 Round |
| Sight Configuration: | Ghost Ring |
| Stock Type: | Fixed Stock |
| Stock/Brace Material: | Synthetic |
| Weight: | 7 lb |
| Overall Length: | 39.5 in |
| Stock Color: | Black |
| Firearm Receiver Color: | Black |
| Hand: | Ambidextrous |
| Age Group: | Adults |
| Shotgun Magazine Capacity: | 6 Rounds 3 in |