Tap Tap to Zoom
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
The 590RM Rotary Safety Selector shotguns utilize the first production double-stack magazines made for pump-actions - providing more efficient capacity vs. length than competitive designs. Plus, they combine time-tested Mossberg durability with ground-breaking new features like a rotary safety selector; a compact, ergonomically-designed forend, and an integrated barrel/heat shield combination.![]()
| Manufacturer: | Mossberg |
| Finish: | Blued |
| Gun Make: | Mossberg |
| Gun Model: | Mossberg 590M Stand-Off |
| Gun Type: | Shotgun |
| Gauge: | 12 |
| Barrel Length: | 18.5 in |
| Action Type: | Pump Action |
| Safety Type: | Rotary Safety Selector |
| Trigger Type: | Single-Stage |
| Choke Type: | Cylinder Bore |
| Shotgun Chamber Length: | 2.75 in |
| Sight Configuration: | Magpul MBUS 3 |
| Stock Type: | Pistol Grip Shotgun Stock |
| Stock/Brace Material: | Synthetic |
| Weight: | 7.1 lb |
| Overall Length: | 39.5 in |
| Stock Color: | Black |
| Firearm Receiver Color: | Black |
| Hand: | Ambidextrous |
| Age Group: | Adults |
| Color: | Black |
| Choke Tube System: | Mossberg Accu-Choke |
| Shotgun Magazine Capacity: | 10 Rounds 2 3/4 in |