Tap Tap to Zoom
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
The Mossberg 835 Ulti-Mag Pump Action Shotgun, 12 Gauge, 20 inch Barrel was developed in order to be the ideal item for anyone looking for a top quality choice..![]()
These Shop by Firearm Model through the skilled product specialists at Mossberg are designed working with dependable and dependable materials, in order to provide you with a product that will be useful for a long time. Designed utilizing some of the most useful available materials and construction, these particular Shop by Firearm Model from the product professionals at Mossberg can last an unbelievably lengthy time.
Mossberg has been generating high quality products for a number of years, and the Mossberg 835 Ulti-Mag Pump Action Shotgun, 12 Gauge, 20 inch Barrel is their particular manner of showing you how much they are concerned.
Here at OpticsPlanet, we make it our responsibility to get the perfect solution for all your specifications, and exhibiting the Mossberg 835 Ulti-Mag Pump Action Shotgun, 12 Gauge, 20 inch Barrel is something that we are delighted to offer.
| Manufacturer: | Mossberg |
| Gun Make: | Mossberg |
| Gun Model: | Mossberg Model 835 Ulti-Mag |
| Gun Type: | Shotgun |
| Gauge: | 12 |
| Barrel Length: | 20 in |
| Action Type: | Pump Action |
| Trigger Type: | Single-Stage |
| Shotgun Chamber Length: | 3.5 in |
| Sight Configuration: | Fiber Optic Front |
| Stock Type: | Fixed Stock |
| Stock/Brace Material: | Synthetic |
| Weight: | 7 lb |
| Stock Color: | Mossy Oak Obsession |
| Firearm Receiver Color: | Mossy Oak Obsession |
| Age Group: | Adults |
| Shotgun Magazine Capacity: | 5 Rounds 3 1/2 in |