Tap Tap to Zoom
- Size:
- One Size
- Sleep Capacity:
- 2-Person
- Color:
- Alpine Red
- Doors:
- 1
Code: 53-TBK-MUH2-2102471-675-O-S
MPN: 2102471-675-O/S
UPC: 190423016525
Buy Together and Save
Product Info for Mountain Hardwear AC 2 Tents
An ultralight mountaineering tent engineered for high-speed high-altitude ascents where every gram counts. Made with a sleeved-pole system it sets up quickly and safely. Our proprietary Evolution Tension Arch strengthens and stabilizes its architecture in harsh windy conditions and wherever your mission takes you its compact footprint makes it the right fit even for tightest spots.![]()
Specifications for Mountain Hardwear AC 2 Tents:
| Manufacturer: | Mountain Hardwear |
| Size: | One Size |
| Weight: | 1811 g |
| Application: | Camping |
| Sleep Capacity: | 2-Person |
| Color: | Alpine Red |
| Body Material: | Nylon |
| Floor Material: | 30D Nylon Ripstop 4,000mm 100% Nylon |
| Rain Fly Material: | 50D Nylon Ripstop 10,000mm 100% Nylon |
| Age Group: | Adults |
| Tent Poles: | 2 |
| Floor Area: | 25.3 sq. ft |
| Number of Vents: | 2 |
| Doors: | 1 |
Package Contents:
- Mountain Hardwear AC 2 Tents
Mountain Hardwear AC 2 Tents Orderable Models
List of Orderable Models
- Mountain Hardwear AC 2 Tents, Alpine Red, O/S, 2102471-675-O/S , MPN: 2102471-675-O/S , UPC: 190423016525 , Code: 53-TBK-MUH2-2102471-675-O-S