Tap Tap to Zoom
Product Info for Mountain Hardwear Lamina 0F/-18C Sleeping Bag
Their legendary synthetic-insulated, seamless construction Lamina family of sleeping bags are back with new shell fabric and Temperlite insulation that delivers the same workhorse performance in a dramatically lighter package, without sacrificing durability. Unique Lamina construction maximizes the loft of your insulation; eliminates cold spots; and thermally maps insulation to concentrate warmth where you need it most.![]()
Specifications for Mountain Hardwear Lamina 0F/-18C Sleeping Bag:
| Manufacturer: | Mountain Hardwear |
| Color: | Electron Yellow |
| Bag Shape: | Mummy |
| Lining Material: | 20D Plain Weave Nylon 64 g/m2. 100% Nylon |
| Insulation: | TemperLite |
| Gender: | Unisex |
| EN Lower Limit Rating: | 0 F |
| EN Comfort Rating: | 0 F |
| Weight: | 1875 g |
| Age Group: | Adults |
| Sleeping Bag Size | Long |
|---|---|
| Weight | 1875 g |
Features of Mountain Hardwear Lamina 0F/-18C Sleeping Bag
- Uses: Camping
- 20D polyester ripstop shell fabric is lightweight and compressible with DWR finish
- Proprietary, welded Lamina construction enhances loft and eliminates cold spots
- Temperlite insulation provides significant weight reduction without compromising warmth or loft
- Standard mummy cut is efficient, warm, and comfortable
- Zoned insulation maximizes thermal efficiency and weight saving
- Shaped draft collar blocks the escape of warm air from inside the bag
- Tailored hood comfortably blocks drafts and seals in warmth
- Light and durable, two-way #5 zipper with anti-snag for easy entry, exit, and ventilation
- Glow in the dark, reflective zipper pull
- Left-hand and right-hand zippers available for zip-together functionality
- Nylon compression sack and mesh storage sack included
- Imported
Package Contents:
- Mountain Hardwear Lamina 0F/-18C Sleeping Bag
Mountain Hardwear Lamina 0F/-18C Sleeping Bag Orderable Models
List of Orderable Models
- Mountain Hardwear Lamina 0F/-18C Sleeping Bag, Electron Yellow, SHTxRH, 2095152-710-SHTxRH , MPN: 2095152-710-SHTxRH , UPC: 888663876039 , Code: 53-SI-QU53-2095152-710-SHTXRH
- Mountain Hardwear Lamina 0F/-18C Sleeping Bag, Electron Yellow, SHTxLH, 2095152-710-SHTxLH , MPN: 2095152-710-SHTxLH , UPC: 888663876022 , Code: 53-SI-QU53-2095152-710-SHTXLH
- Mountain Hardwear Lamina 0F/-18C Sleeping Bag, Electron Yellow, REGxRH, 2095151-710-REGxRH , MPN: 2095151-710-REGxRH , UPC: 888663876336 , Code: 53-SI-QU53-2095151-710-REGXRH
- Mountain Hardwear Lamina 0F/-18C Sleeping Bag, Electron Yellow, REGxLH, 2095151-710-REGxLH , MPN: 2095151-710-REGxLH , UPC: 888663876329 , Code: 53-SI-QU53-2095151-710-REGXLH
- Mountain Hardwear Lamina 0F/-18C Sleeping Bag, Electron Yellow, LNGxRH, 2095153-710-LNGxRH , MPN: 2095153-710-LNGxRH , UPC: 888663876299 , Code: 53-SI-QU53-2095153-710-LNGXRH
- Mountain Hardwear Lamina 0F/-18C Sleeping Bag, Electron Yellow, LNGxLH, 2095153-710-LNGxLH , MPN: 2095153-710-LNGxLH , UPC: 888663876282 , Code: 53-SI-QU53-2095153-710-LNGXLH