Tap Tap to Zoom
- Sleep Capacity:
- 8-Person
- Color:
- Alpine Red
- Doors:
- 2
Code: 53-TBK-QU88-2102681-675-O-S
MPN: 2102681-675-O/S
UPC: 888663953013
Product Info for Mountain Hardwear Stronghold Dome Tent
When the storms roll in, the Stronghold lives up to its name. Found in base camps from Torres del Paine to Kilimanjaro to Yosemite Valley, this dome shelter for 10+ persons is engineered to minimize wind load while remaining impervious to the elements.![]()
Specifications for Mountain Hardwear Stronghold Dome Tent:
| Manufacturer: | Mountain Hardwear |
| Packed Size: | 19 x 36 in |
| Weight: | 22136 g |
| Sleep Capacity: | 8-Person |
| Color: | Alpine Red |
| Body Material: | 40D Nylon Ripstop 100% Nylon |
| Rain Fly Material: | 70D Nylon Taffeta 2000mm 100% Nylon |
| Age Group: | Adults |
| Floor Area: | 171 sq. ft |
| Doors: | 2 |
Features of Mountain Hardwear Stronghold Dome Tent
- Uses: Basecamp, Expeditions, Mountaineering
- Industry-leading DAC Pressfit poles
- Two dual-canopy and mesh doors
- Internal perimeter skirt provides off ground space and can seal tent with optional footprint
- UVX windows for a brighter interior and visibility of exterior conditions
- Mesh and canopy zippered thru-vent allows ventilation and view through the fly window
- Perimeter snow flaps
- Intuitive color coding makes set up easier
- Internal pockets help keep you organized
- Reflective guy-out loops and zipper pulls are easy to see at night
- O-rings at pole intersections for internal guy system
- Rugged duffel bag included for transportation and storage
- Guy-out line and line tensioners included
- Optional floor footprint available
- High quality DAC J-Stakes included
- Free of flame-retardant chemicals, this tent may not adhere to CPAI084
- Imported
Package Contents:
- Mountain Hardwear Stronghold Dome Tent
Mountain Hardwear Stronghold Dome Tent Orderable Models
List of Orderable Models
- Mountain Hardwear Stronghold Dome Tent, Alpine Red, O/S, 2102681-675-O/S , MPN: 2102681-675-O/S , UPC: 888663953013 , Code: 53-TBK-QU88-2102681-675-O-S