Tap Tap to Zoom
- Color:
- One Color
- Width:
- 7.8 in
Code: Z65-CKW-6770-21611
MPN: 21611
UPC: 040818216118
Product Info for MSR Alpine Fry Pan
If you really want to cook like you do at home, our stainless steel Alpine Skillet will do it. The secret is a heat-spreading aluminum disc welded to the bottom, just like high-end home cookware. The result is an efficient and even heat that will keep your meal options wide open.![]()
Specifications for MSR Alpine Fry Pan:
| Manufacturer: | MSR |
| Color: | One Color |
| Width: | 7.8 in |
| Diameter: | 7.7 in |
| Height: | 1.9 in |
| Fabric/Material: | Stainless Steel |
| Weight: | 11.4 oz |
| Last Chance: | Yes |
Features of MSR Alpine Fry Pan
- Superior Performance: Stainless steel with aluminum bottom disc for superior efficiency and heat distribution
- Compact: Folding/removable handle; nests inside Alpine 3L Pot
Package Contents:
- MSR Alpine Fry Pan
MSR Alpine Fry Pan Orderable Models
List of Orderable Models
- MSR Alpine Fry Pan, One Size, 21611 , MPN: 21611 , UPC: 040818216118 , Code: Z65-CKW-6770-21611