Tap Tap to Zoom
- Color:
- Multicolor
- Condition:
- New
- Height:
- 6.3 in
- Length:
- 1.5 in
- Width:
- 2.1 in
Code: Z65-CSA-MSR0636-9962
MPN: 9962
UPC: 040818099629
Buy Together and Save
Product Info for MSR MSR Arctic Fuel Pump
Specifically engineered for use in temperatures below freezing, our Arctic Fuel Pump features extra-robust seals to prevent leaks in arctic conditions. It is field-maintainable and works with all MSR liquid-fuel stoves, except the Dragonfly stove. Use only below 0 degrees C (32 degrees F).![]()
Specifications for MSR MSR Arctic Fuel Pump:
| Manufacturer: | MSR |
| Color: | Multicolor |
| Condition: | New |
| Height: | 6.3 in |
| Application: | Cooking |
| Length: | 1.5 in |
| Width: | 2.1 in |
| Weight: | 2.3 oz, 1 lb |
| Dimensions: | 1.5 x 2.1 x 6.3 in |
| Stove Accessory: | Stove Extra |
Features of MSR Arctic Fuel Pump:
- Do not use in temps above freezing
Package Contents:
- MSR MSR Arctic Fuel Pump
MSR MSR Arctic Fuel Pump Orderable Models
List of Orderable Models
- MSR MSR Arctic Fuel Pump, Multi, 9962 , MPN: 9962 , UPC: 040818099629 , Code: Z65-CSA-MSR0636-9962
MSR MSR Arctic Fuel Pump Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Open Box, Dealer Demo, MSR MSR Arctic Fuel Pump, Multi, 9962 , MPN: 9962-DMO , Code: Z65-CSA-MSR0636-9962-DMO-OB-A