Tap Tap to Zoom
Free Express Shipping!
- Width:
- 8 in
- Length:
- 22 in
- Color:
- Charcoal
Code: Z65-SNS-EVEM-13718
MPN: 13718
UPC: 040818137185
Product Info for MSR Evo Explore Snowshoes - Men's
Get the perfect blend of durability, comfort and performance with the Evo Explore snowshoes. The tough UniBody deck and steel traction rails provide reliable traction, and Paradigm bindings are secure, comfortable and easy to use. They are field repairable and minimize heel drift for confidence on the snow.![]()
Explore Series: Explore series snowshoes provide all-day comfort, secure foot control, and are designed for performance on variable terrain, from rolling hills to steeper ascents.
Specifications for MSR Evo Explore Snowshoes - Men's:
| Manufacturer: | MSR |
| Gender: | Male |
| Age Group: | Adults |
| Width: | 8 in |
| Length: | 22 in |
| Boot Style: | Snowshoes |
| Color: | Charcoal |
| Application: | Travel |
| Weight: | 1.71 kg |
| Load Weight: | Up to 180 lbs |
Features of MSR Evo Explore Snowshoes - Men's
- Reliable Traction: Steel crampons and traction rails provide a secure and lasting grip.
- Durable: Strong injection-molded UniBody deck gives just the right amount of flex.
- Paradigm Binding: The trifecta of durable performance, secure comfort and easy repairability, with stretch mesh that cradles your feet for a pressure-point-free hold.
- Uphill Efficiency: Ergo Televators reduce fatigue and increase traction on the steeps with an ergonomic design that engages with a flick of a pole grip.
- All-Condition Adaptability: Attachment points for 6-inch (15-cm) modular flotation tails (sold separately), which provide on-demand flotation for deep powder or when carrying heavier loads.
Package Contents:
- MSR Evo Explore Snowshoes - Men's
MSR Evo Explore Snowshoes - Men's Orderable Models
List of Orderable Models
- MSR Evo Explore Snowshoes - Men's, Charcoal, 22in, 13718 , MPN: 13718 , UPC: 040818137185 , Code: Z65-SNS-EVEM-13718