Tap Tap to Zoom
Read More...
Free Express Shipping!
- Color:
- Grey
- Volume:
- 10 liters
Code: Z65-WTF-MA4U-14005
MPN: 14005
UPC: 040818140055
Product Info for MSR Guardian Gravity Purifier
If you're looking for simple and portable Water Filters, the MSR Guardian Gravity Purifier has you covered. Using nothing but gravity and a filter, the Guardian Gravity Purifier removes viruses, bacteria, protozoa, sediment, and even microplastics without you having to pump the water at all. All you have to do is fill the 10 Liter reservoir and hang it from a tree, your tent, or anything else so that it's off the ground and wait. Originally designed to help military members in developing countries, it's also perfect for hikers and backpackers as an emergency water source since it can handle the daily water requirements of multiple people.![]()
Specifications for MSR Guardian Gravity Purifier:
| Manufacturer: | MSR |
| Color: | Grey |
| Volume: | 10 liters |
| Application: | Camping |
| Pore Size: | 0.02 microns |
| Height: | 4 in |
| Fabric/Material: | UF Hollow Fiber |
| Weight: | 0.53 kg |
| Cartridge Life: | 3000+ liters |
| Field Maintainable: | Yes |
| Flow Rate: | 0.5 liters per minute |
| Length: | 12 in |
| Width: | 4 in |
Features of MSR Guardian Gravity Purifier
- Ultimate Virus Protection: Meets NSF protocol P248 military testing standard for removing viruses (99.99%), bacteria (99.9999%), protozoa (99.9%), sediment and microplastics from worst-case water conditions.
- Better-Tasting Water: Two-stage purifier includes activated carbon to reduce chemicals and unpleasant tastes and odors.
- Easy to Fill: 10 -liter reservoir is easy to fill at sinks and streams alike; covers daily water needs for drinking, cooking and hygiene.
- Simple Cleaning: No backflushing requiredsimply opening the purge hose flushes the system to clean it and maintain flow rate.
- Fast-Flow Rate: Up to 1 liter in 2 minutes with optimal reservoir hang height of 6 feet, 2.5x faster than the next leading gravity purifier.
- Engineered for Travel: Rugged, military-grade construction. Compact system fits easily in carry-on luggage and smaller packs.
- NSF P248 Testing Standard: The most rigorous scientific certification for proving a treatment device safely removes claimed contaminants from challenging wilderness water sources. Guardian devices are the markets only purifiers to pass the military standard P248 testing for virus removal
Package Contents:
- MSR Guardian Gravity Purifier
MSR Guardian Gravity Purifier Orderable Models
List of Orderable Models
- MSR Guardian Gravity Purifier, Grey, 14005 , MPN: 14005 , UPC: 040818140055 , Code: Z65-WTF-MA4U-14005
MSR Guardian Gravity Purifier Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- MSR Guardian Gravity Purifier, Grey, 10L, 13460 , MPN: 13460 , UPC: 040818134603 , Code: Z65-WTF-MA4U-13460