1 of 4 images
MSR GGP Filter Replacement
2 of 4 images
MSR GGP Filter Replacement
3 of 4 images
MSR GGP Filter Replacement
4 of 4 images
MSR GGP Filter Replacement
Tap Tap to Zoom
Questions & Answers
- Color:
- Grey
- Flow Rate:
- 0.5 liters per minute
Code: Z65-WFA-DDGR1-13469
MPN: 13469
UPC: 040818134696
$249.95
Product Info for MSR GGP Filter Replacement
Restores flow rates to your Guardian Gravity Purifier System and delivers peace of mind when stored as a back-up cartridge with your system, assuring zero downtime.![]()
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for MSR GGP Filter Replacement:
| Manufacturer: | MSR |
| Pore Size: | 0.2 microns |
| Color: | Grey |
| Age Group: | Adults |
| Fabric/Material: | Hollow Fiber |
| Weight: | 4.7 oz |
| Cartridge Life: | 3000+ liters |
| Field Maintainable: | Yes |
| Flow Rate: | 0.5 liters per minute |
| Length: | 10 in |
| Height: | 2 in |
| Width: | 1.5 in |
Features of MSR GGP Filter Replacement
- Ultimate Viral Protection: Meets NSF protocol P248 military testing standard for removing viruses (99.99%), bacteria (99.9999%), protozoa (99.9%), sediment and microplastics from 'worst-case' water conditions
- High-Flow: Groundbreaking hollow fiber technology for fast, anti-virus water purification (up to 1L in 2 minutes)
- Better-Tasting Water: Two-stage purifier includes activated carbon to reduce chemicals and unpleasant tastes and odors
Package Contents:
- MSR GGP Filter Replacement
MSR GGP Filter Replacement Orderable Models
List of Orderable Models
- MSR GGP Filter Replacement, Grey, 13469 , MPN: 13469 , UPC: 040818134696 , Code: Z65-WFA-DDGR1-13469
Compare (0)
1 item has been added
Add at least two items to compare