Tap Tap to Zoom
- Color:
- One Color
- Condition:
- New
Code: Z65-SVA-MSR0147-321105
MPN: 321105
UPC: 094642211054
Product Info for MSR Heat Exchanger
The Heat Exchanger increases the efficiency of your stoves up to 25%. The unique waffled design channels the heat from the stove up the sides of the pot to increase the heated surface area. When used with liquid fuel stoves, or remote-burner canister stoves like the MSR WindPro II, it can also act as a wind block because it extends below the pot.![]()
Specifications for MSR Heat Exchanger:
| Manufacturer: | MSR |
| Weight: | 6 oz |
| Application: | Cooking |
| Color: | One Color |
| Length: | 8 in |
| Width: | 8 in |
| Condition: | New |
| Stove Accessory: | Stove Extra |
| Last Chance: | Yes |
| Height: | 3.75 in |
Features of MSR Heat Exchanger
- Compatible With: Pots 6.6 in. 7.3 in. (16.8 cm 18.5 cm) in diameter, including the MSR Alpinist 2 cook set, Quick 2 cook set, Ceramic 2.5 L pot, Ceramic 2-Pot set, Alpine 2 pot set and Alpine StowAway 1.6 L pot.
- To Use: Position the Heat Exchanger around the pot and extend a half inch (1.3 cm) below the bottom of the pan. Adjust the thumbwheel until the Heat Exchanger fits snugly.
Package Contents:
- MSR Heat Exchanger
MSR Heat Exchanger Orderable Models
List of Orderable Models
- MSR Heat Exchanger, One Size, 321105 , MPN: 321105 , UPC: 094642211054 , Code: Z65-SVA-MSR0147-321105
MSR Heat Exchanger Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Open Box, Dealer Demo, MSR Heat Exchanger, One Size, 321105 , MPN: 321105-DMO , Code: Z65-SVA-MSR0147-321105-DMO-OB-A