1 of 1 images
MSR HyperFlow Replacement Cartridge
Tap Tap to Zoom
Questions & Answers
Customer Reviews
- Size:
- One Size
- Flow Rate:
- 3 Liters per min
Code: Z65-WFA-MSR0132-56506
MPN: 56506
UPC: 040818565063
$59.95
Product Info for MSR HyperFlow Replacement Cartridge
Restore flow rates in your HyperFlow Microfilter with fresh, new Hollow Fiber media.![]()
Filters up to 1000 liters. Results will vary depending on conditions.
Specifications for MSR HyperFlow Replacement Cartridge:
| Manufacturer: | MSR |
| Size: | One Size |
| Age Group: | Adults |
| Fabric/Material: | Hollow Fiber |
| Weight: | 0.8 oz |
| Cartridge Life: | 1000 Liters |
| Flow Rate: | 3 Liters per min |
| Last Chance: | Yes |
| Diameter: | 1.2 in |
| Width: | 1 in |
| Length: | 4.9 in |
| Height: | 1 in |
Features of MSR HyperFlow Replacement Cartridge:
- effective against protozoa, bacteria and particulates
Package Contents:
- MSR HyperFlow Replacement Cartridge
MSR HyperFlow Replacement Cartridge Orderable Models
List of Orderable Models
- MSR HyperFlow Replacement Cartridge, One Size, 56506 , MPN: 56506 , UPC: 040818565063 , Code: Z65-WFA-MSR0132-56506
Compare (0)
1 item has been added
Add at least two items to compare