Tap Tap to Zoom
Code: Z65-WTF-MWEXPS-14007
MPN: 14007
UPC: 40818140079
Product Info for MSR MiniWorks EX Purifier System
When you're out in the wilderness or in a developing country, having access to clean, safe water is invaluable. To help you stay safe and hydrated, you need the MSR MiniWorks EX Purifier System. This ceramic and carbon filter is their best-selling Water Filters, filtering out bacteria, protozoa, and particulates from water to make it potable. This also improves the taste and odor of the fluid, so it is easier to drink. With a pump rate of 1 Liter per minute, you can quickly and easily clean a large amount of water while you're on the move. Plus, it is small enough to fit into already tight backpacks, so you don't have to worry about adding too much extra baggage.![]()
Specifications for MSR MiniWorks EX Purifier System:
| Manufacturer: | MSR |
| Pore Size: | 0.2 microns |
| Height: | 5.5 in |
| Fabric/Material: | Ceramic |
| Weight: | 1 lb |
| Cartridge Life: | 2000 liters |
| Flow Rate: | 1 liters per minute |
| Width: | 2.75 in |
| Length: | 7.5 in |
Features of MSR MiniWorks EX Purifier System
- Effective Against: Viruses (99.99%), bacteria (99.9999%), protozoa (99.9%) and particulate. Meets U.S. EPA drinking water standards and NSF protocol P231 testing standard.
- Iodine-Free: Aquatabs tablets inactivate viruses without bad-tasting iodine. Includes 50 individually packaged tablets. Each tablet treats up to 2 quarts of water depending on conditions.
- Reliable: Filters durable ceramic/carbon element ensures safe, taste-free watereven with frequent, heavy use.
- Field-maintainable: Filter can be cleaned repeatedly for full flow recovery with no tools required.
Package Contents:
- MSR MiniWorks EX Purifier System
MSR MiniWorks EX Purifier System Orderable Models
List of Orderable Models
- MSR MiniWorks EX Purifier System, One Size, 14007 , MPN: 14007 , UPC: 40818140079 , Code: Z65-WTF-MWEXPS-14007
MSR MiniWorks EX Purifier System Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- MSR MiniWorks EX Water Purifier System, 56431 , MPN: 56431 , UPC: 040818564318 , Code: Z65-WTF-MWEXPS-56431