Tap Tap to Zoom
- Color:
- Brown
Code: Z65-WFA-MSR0070-56453
MPN: 56453
UPC: 040818564530
Product Info for MSR Mini/WaterWorks Filter Element
Replacing the filters on your Camping Gear ensures they are always ready and capable of protecting you when you need them most. The MSR MiniWorks Replacement Filter is the required filter for all MSR MiniWorks, WaterWorks, and WaterWorks II water filters, so you can use it interchangeably between all of them. It comes with a ceramic gauge, scrubbing pad, and instructions on how to properly replace the filter so that you don't damage anything. Grab a couple replacements today when you purchase your water filter!![]()
Specifications for MSR Mini/WaterWorks Filter Element:
| Manufacturer: | MSR |
| Color: | Brown |
| Age Group: | Adults |
| Fabric/Material: | Ceramic |
| Weight: | 3.8 oz |
| Diameter: | 1.9 in |
| Length: | 4.6 in |
| Height: | 2 in |
Features of MSR Mini/WaterWorks Filter Element:
- Weight: 4.2oz/114g
- Can be cleaned multiple times for low cost filtering
- Carbon core removes many chemicals including iodine, pesticides and chlorine
- Ceramic Gauge lets you know when to replace the ceramic element
Package Contents:
- MSR Mini/WaterWorks Filter Element
MSR Mini/WaterWorks Filter Element Orderable Models
List of Orderable Models
- MSR Mini/WaterWorks Filter Element, Brown, 56453 , MPN: 56453 , UPC: 040818564530 , Code: Z65-WFA-MSR0070-56453