1 of 3 images
MSR PanHandler Pot Lifter w/Cozy
2 of 3 images
MSR PanHandler Pot Lifter w/Cozy
3 of 3 images
MSR PanHandler Pot Lifter w/Cozy
Tap Tap to Zoom
Questions & Answers
- Color:
- Stainless
- Width:
- 1.5 in
Code: Z65-ZG-MSR0074-13000
MPN: 13000
UPC: 040818130001
$19.95
Product Info for MSR PanHandler Pot Lifter w/Cozy
This pot lifter works with all MSR cookware and safely supports up to 10 pounds (4.5 kg). Includes a Packtowl sleeve to protect pots during transport.![]()
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for MSR PanHandler Pot Lifter w/Cozy:
| Manufacturer: | MSR |
| Color: | Stainless |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Packed Size: | 5.25 x 1.5 x 1.5 in |
| Width: | 1.5 in |
| Application: | Cooking |
| Weight: | 1.9 oz |
| Last Chance: | Yes |
| Height: | 1.5 in |
Features of MSR Panhandler Pot Lifter w/Cozy:
- Rolled Lip Provides greater stability with PotLifter and reduces the pots' tendency to warp, assuring a consistent lid fit.
- Multi-Use Lid Available in the Alpine and XPD cooksets, the lid fits 1.5- and 2-liter pots and doubles as a plate.
- Rounded Corners Shape helps heat travel up sides of pot more quickly, boosting efficiency 5% and makes cleanup easier.
- Durable Scratch and dent resistant 18-10 Stainless Steel stands up in the most rugged conditions.
- PanHandler Securely grips rim of pot for easy lifting.
- Tip: Your MSR pots will be even more efficient if you allow them to blacken with use. That's because a blackened surface absorbs heat better than a light one.
Package Contents:
- MSR Panhandler Pot Lifter w/Cozy
MSR PanHandler Pot Lifter w/Cozy Orderable Models
List of Orderable Models
- MSR PanHandler Pot Lifter w/Cozy, One Size, 13000 , MPN: 13000 , UPC: 040818130001 , Code: Z65-ZG-MSR0074-13000
Compare (0)
1 item has been added
Add at least two items to compare