Tap Tap to Zoom
Product Info for MSR V2 Spork
Take the MSR Spork on your next camping trip for reliable utensils you can count on. These Cooking Utensils by MSR are constructed out of durable polycarbonate and BPA-free making them an incredibly lightweight and practical dining option. This MSR Folding Spork also collapses to the size of an apple and can fit inside your MSR Insulated mug. Resistant to temperature, this utensil doesn't warp or melt, making it a viable option over the long term. While not the perfect size for big families, you can tote this one-stop-shop utensil on any outdoor trip for a reliable and compact option. Pick up your MSR Spork for your next camping outing and watch your meal selections come to life.![]()
Specifications for MSR V2 Spork:
| Manufacturer: | MSR |
| Application: | Cooking, Travel |
| Weight: | 0.34 oz |
| Packed Size: | 4.3 x 1.5 x 0.5 in |
| Age Group: | Adults |
| Fabric/Material: | Bpa Free Plastic, Nylon |
| Closed Length: | 4.5 in |
| Overall Length: | 8 in |
Features of MSR V2 Spork:
- Made in Ireland
Package Contents:
- MSR V2 Spork
MSR V2 Spork Orderable Models
List of Orderable Models
- MSR V2 Spork, Blue, 6911 , MPN: 6911 , UPC: 040818069110 , Code: Z65-CKU-MSR0494-6911
- MSR V2 Spork, Red, 6908 , MPN: 6908 , UPC: 040818069080 , Code: Z65-CKU-MSR0494-6908
MSR V2 Spork Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- MSR Spork, Gray, 501287 , MPN: 501287 , UPC: 040818216170 , Code: Z65-CKU-MSR0494-501287
- MSR Spork, Gray, MSR0494-GRAY , MPN: 6909 , UPC: 040818069097 , Code: Z65-CKU-MSR0494-MSR0494-GRAY
- MSR Spork, Red, 501289 , MPN: 501289 , UPC: 040818216156 , Code: Z65-CKU-MSR0494-501289
- MSR Spork, Green, MSR0494-GREEN , MPN: 6588 , UPC: 040818065884 , Code: Z65-CKU-MSR0494-MSR0494-GREEN
- MSR Spork, Orange, 501288 , MPN: 501288 , UPC: 040818216187 , Code: Z65-CKU-MSR0494-501288