Tap Tap to Zoom
We've got an AWESOME deal for you!
Show with deals only:
Product Info for MSR WindBurner Hanging Kit
Make cooking logistics the last thing you need to worry about with this convenient hanging kit for your WindBurner personal stove system. Ideal for climbing, mountaineering, ski touring and snowshoeing, this lightweight and durable cable system supports the stove base and features a sliding tensioner to secure your WindBurner pot while offering unobstructed access.Compatible exclusively with the WindBurner Stove System.![]()
Specifications for MSR WindBurner Hanging Kit:
| Manufacturer: | MSR |
| Size: | One Size |
| Packed Size: | 3.25 x 3.25 x 0.3 in / 8.3 x 8.3 x 0.8 cm |
| Weight: | 1.1 oz |
| Application: | Cooking |
| Color: | One Color |
| Length: | 0.3 in |
| Width: | 3.4 in |
| Stove Accessory: | Wind Screen, Stove Extra |
| Last Chance: | Yes |
| Height: | 3.4 in |
Features of MSR WindBurner Hanging Kit:
- Lightweight
- Secure
- Durable
- Only compatible with the WindBurner Stove System
Package Contents:
- MSR WindBurner Hanging Kit
MSR WindBurner Hanging Kit Orderable Models
List of Orderable Models
- Open Box, Dealer Demo, MSR WindBurner Hanging Kit, 1L, 9222 , MPN: 9222-DMO , Code: Z65-SVA-MSR0525-9222-DMO-OB-A
- MSR WindBurner Hanging Kit, 1L, 9222 , MPN: 9222 , UPC: 040818092224 , Code: Z65-SVA-MSR0525-9222