Tap Tap to Zoom
- Color:
- Red
Code: Z65-SVA-6428-11816
MPN: 11816
UPC: 040818118160
Product Info for MSR XGK/XGK EX Expedition Service Kit
An extended trip far away from home is no place to remember you forgot to replace that worn-out O-ring. But it happens. Be prepared for anything with our Expedition Service kits. They provide comprehensive maintenance and repair solutions for your liquid-fuel stove and pump in places where failure is not an option.![]()
Kit includes: Jet and Cable Tool, O-Rings, Pump Cup oil, Safety Pin, Pump Seal, Air Tube, Fuel Tube and Filter, Shaker Needle, Fuel Tube Bushing, Check Valve Spring, Pump Cup, Check Valve Ball, Check Valve Plug, Check Valve Assembly, Jet Cleaning Wire, XGK Flame Spreader, GK Jet, X Jet.
Specifications for MSR XGK/XGK EX Expedition Service Kit:
| Manufacturer: | MSR |
| Weight: | 1 oz |
| Application: | Cooking |
| Color: | Red |
| Length: | 2.3 in |
| Width: | 5.8 in |
| Stove Accessory: | Stove Maintenance |
| Last Chance: | Yes |
| Height: | 1 in |
Features of MSR XGK/XGK EX Expedition Service Kit:
- Weight (varies by stove): 2.7 - 3.5 oz (77 - 95g)
Package Contents:
- MSR XGK/XGK EX Expedition Service Kit
MSR XGK/XGK EX Expedition Service Kit Orderable Models
List of Orderable Models
- MSR XGK/XGK EX Expedition Service Kit, One Size, 11816 , MPN: 11816 , UPC: 040818118160 , Code: Z65-SVA-6428-11816