Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 6 in
- Overall Length:
- 10.5 in
- Blade Material:
- 440
- Included Accessories:
- Nylon Sheath
- Blade Finish:
- Black
- Handle Color:
- Black
- Handle Finish:
- Rubber
- Sheath Material:
- Nylon
- Additional Features:
- Lanyard Slot
Code: 17K-KN1-MT575
MPN: MT-575
UPC: 805319064435
Product Info for Mtech Fighting Black Finish Knife
Designed to be the perfect knife for all of your cutting needs, the Mtech Fighting Black Finish Knife is made using incredibly durable materials and construction that will keep you slicing and cutting for years to come.![]()
Specifications for Mtech Fighting Black Finish Knife:
| Manufacturer: | Mtech |
| Blade Length: | 6 in |
| Overall Length: | 10.5 in |
| Blade Material: | 440 |
| Knife Application: | Fixed Blade |
| Included Accessories: | Nylon Sheath |
| Blade Finish: | Black |
| Handle Color: | Black |
| Blade Grind: | Combo |
| Handle Finish: | Rubber |
| Sheath Material: | Nylon |
| Additional Features: | Lanyard Slot |
| Length: | 10.5 in |
Package Contents:
- Mtech Fighting Black Finish Knife
Mtech Fighting Black Finish Knife Orderable Models
List of Orderable Models
- Mtech Fighting Black Finish Knife, 10.5in. MT575 , MPN: MT-575 , UPC: 805319064435 , Code: 17K-KN1-MT575