Tap Tap to Zoom
Product Info for Mtech MT-20-87 4.25in Fixed Blade Knife
The Mtech Fixed Knife, 4.25in Blade, 3CR13 Blade Knife has been created to be the ideal knives to have at your side. Made using an incredibly durable 3CR13 stainless steel material, this Knife from the professionals at Mtech, has an incredibly long lasting edge, that you will need to slice through any task. The Mtech MT-20-87 4.25in Knife is made with a Tahoner handle, that will provide you with the ideal grip in various temperatures. For a great way to make sure you are working with the best possible knife for any job, choose the Mtech 4.25in Fixed Blade MT20-87 Knife.![]()
Specifications for Mtech MT-20-87 4.25in Fixed Blade Knife:
| Manufacturer: | Mtech |
| Blade Length: | 4.25 in |
| Overall Length: | 8.25 in |
| Blade Shape: | Tanto |
| Blade Material: | 3Cr13 |
| Serrated: | Plain |
| Knife Application: | Fixed Blade |
| Included Accessories: | Nylon Sheath |
| Handle Material: | Pakkawood |
| Handle Length: | 4 in |
| Design/Pattern: | US Flag |
| Sheath Material: | Nylon |
| Additional Features: | Full tang |
Package Contents:
- Mtech Fixed Knive, 4.25in Blade, 3CR13 Blade Knive
Mtech MT-20-87 4.25in Fixed Blade Knife Orderable Models
List of Orderable Models
- Mtech Fixed Knive, 4.25in Blade, 3CR13 Steel Blade Knive, Wood/Black/US Flag, MT-20-87BA , MPN: MT-20-87BA , UPC: 805319422266 , Code: 17K-KN1-MTECHB59-MT-20-87BA
- Mtech Fixed Knive, 4.25in Blade, 3CR13 Steel Blade Knive, US Flag, MT-20-87A , MPN: MT-20-87A , UPC: 805319422242 , Code: 17K-KN1-MTECHB59-MT-20-87A
Mtech MT-20-87 4.25in Fixed Blade Knife Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Mtech Fixed Knive, 4.25in Blade, 3CR13 Steel Blade Knive, Wood/Black, MT-20-87BC , MPN: MT-20-87BC , UPC: 805319422273 , Code: 17K-KN1-MTECHB59-MT-20-87BC