Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 4.13 in
- Overall Length:
- 9 in
- Blade Material:
- Steel
- Serrated:
- Plain
- Blade Finish:
- Steel
- Handle Finish:
- Wood
- Sheath Material:
- Cordura
- Additional Features:
- Lanyard Slot
Code: 17K-KN1-MT080
MPN: MT-080
UPC: 805319037200
Product Info for Mtech Hunter Drop Point Blade
Designed to be the perfect knife for all of your cutting needs, the Mtech Hunter Drop Point Blade is made using incredibly durable materials and construction that will keep you slicing and cutting for years to come.![]()
Specifications for Mtech Hunter Drop Point Blade:
| Manufacturer: | Mtech |
| Blade Length: | 4.13 in |
| Overall Length: | 9 in |
| Blade Material: | Steel |
| Serrated: | Plain |
| Knife Application: | Folding Blade |
| Blade Finish: | Steel |
| Handle Finish: | Wood |
| Sheath Material: | Cordura |
| Additional Features: | Lanyard Slot |
| Length: | 9 in |
Package Contents:
- Mtech Hunter Drop Point Blade
Mtech Hunter Drop Point Blade Orderable Models
List of Orderable Models
- Mtech Hunter Drop Point Blade, 9in. MT080 , MPN: MT-080 , UPC: 805319037200 , Code: 17K-KN1-MT080