Tap Tap to Zoom
Product Info for Mtech MT-20-84 3.5in Fixed Blade Knife
The Mtech MT-20-84 3.5in Fixed Blade Knife has been designed to function as the perfect fixed blade knife for any cutting task where the high quality cutting tool is necessary. The blade on these Fixed Blade Knives through the expert knifesmiths at Mtech are produced working with exceptionally strong components that will maintain an edge for an extremely long time period before needing to be honed. The handle located on the Mtech MT-20-84 3.5in Fixed Blade Knife will offer you an amazing grip in almost any circumstance. For a stretch of time, Mtech has developed in the knife market, and the Mtech MT-20-84 3.5in Fixed Blade Knife is the evidence of their persistence for making certain you possess the best knife to meet your needs. Here at OpticsPlanet, we make it our obligation to offer you the product that you have been looking for, and the Mtech MT-20-84 3.5in Fixed Blade Knife is certainly one that we are extremely pleased to carry. For a smart way to deal with any cutting assignment, pick the Mtech MT-20-84 3.5in Fixed Blade Knife.
Specifications for Mtech MT-20-84 3.5in Fixed Blade Knife:
| Manufacturer: | Mtech |
| Blade Length: | 3.5 in |
| Overall Length: | 8.5 in |
| Blade Shape: | Karambit |
| Blade Material: | Stainless Steel |
| Serrated: | Plain |
| Knife Application: | Fixed Blade |
| Included Accessories: | Sheath |
| Handle Material: | Pakkawood |
| Handle Color: | Pakka Wood |
| Handle Length: | 5 in |
| Handle Finish: | Polished |
| Sheath Material: | Nylon |
Package Contents:
- Mtech MT-20-84 3.5in Fixed Blade Knife
Mtech MT-20-84 3.5in Fixed Blade Knife Orderable Models
List of Orderable Models
- Mtech MT-20-84MR Fixed Blade Knife, 3.5in, Stainless Steel, Karambit, Mirror Blade, Pakkawood Handle, Black, MT-20-84MR , MPN: MT-20-84MR , UPC: 805319421177 , Code: 17K-KN1-MT2084-MT-20-84MR
- Mtech MT-20-84GD Fixed Blade Knife, 3.5in, Stainless Steel, Karambit, Golden Blade, Pakkawood Handle, Black, MT-20-84GD , MPN: MT-20-84GD , UPC: 805319421184 , Code: 17K-KN1-MT2084-MT-20-84GD