Tap Tap to Zoom
Read More...
Product Info for Mtech MT-A1027 3.25in Spring Assisted Knife
If you are in the market for a great looking , extremely strong folding knife that will help to keep you comfortable in nearly any situation , the Mtech MT-A1027 3.25in Spring Assisted Knife is the perfect tool for any situation. Formed utilizing an incredibly durable 3Cr13 stainless steel blade material, these Assisted Opening Knives from the knife smiths at Mtech provide top grade edge retention functions, while also being able to provide a good grasp of the handle with its aluminum handle. The remarkable Mtech MT-A1027 3.25in Spring Assisted Knife is produced with a handle that will provide you with a wonderful grip while deploying the blade . For a great method to make sure you are working with one of the best tools accessible, purchase the Mtech MT-A1027 3.25in Spring Assisted Knife.![]()
Specifications for Mtech MT-A1027 3.25in Spring Assisted Knife:
| Manufacturer: | Mtech |
| Blade Length: | 3.25 in |
| Blade Material: | 3Cr13 |
| Overall Length: | 7.75 in |
| Handle Material: | Aluminum |
| Handle Length: | 4.5 in |
| Handle Color: | Flag |
| Design/Pattern: | American Flag |
| Blade Finish: | Steel |
| Blade Shape: | Spear Point |
| Opening Method: | Spring Assisted |
| Additional Features: | Clip |
| Color: | Flag |
Package Contents:
- Mtech MT-A1027 3.25in Spring Assisted Knife
Mtech MT-A1027 3.25in Spring Assisted Knife Orderable Models
List of Orderable Models
- Mtech MT-A1027S Spring Assisted Knife, 3.25in, 3CR13 Stainless Steel, Spear Point, Half-Serrated, Steel Blade, Aluminum Handle, American Flag Design, Flag, MT-A1027S , MPN: MT-A1027S , UPC: 805319413226 , Code: 17K-KN2-MT-A1027-MT-A1027S
- Mtech MT-A1027P Spring Assisted Knife, 3.25in, 3CR13 Stainless Steel, Spear Point, Steel Blade, Aluminum Handle, American Flag Design, Flag, MT-A1027P , MPN: MT-A1027P , UPC: 805319413219 , Code: 17K-KN2-MT-A1027-MT-A1027P