Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 3 in
- Serrated:
- Plain
- Overall Length:
- 7 in
- Handle Material:
- Stainless Steel
- Handle Color:
- Stainless Steel
- Handle Finish:
- Tinite
- Blade Finish:
- Mirror Polish
- Blade Shape:
- Clip Point
- Color:
- Mirror
Code: 17K-KN2-MT-A1093-MT-A1093M
MPN: MT-A1093M
UPC: 805319419570
Product Info for Mtech MT-A1093 3in Spring Assisted Knife
The Spring Assisted Knife is a new series of spring assisted folding knives from MTech. The first thing you will probably notice with this knife is the triple spring mechanism. The spring keeps the blade deployed whether you have the blade deployed or not. Once the blade is deployed, the locking bar will move forward and lock the blade in place. Once the locking bar moves out of the way, the blade will close and lock in place. To close the blade, push down on the locking bar and it will unlock the blade. Now you can close the blade and let it fly open with just one powerful push. A quick press on the locking bar and the blade will close all the way. Once the knife is open, you have a nice, smooth sliding motion to get the blade all the way out and locking it back in place. The knife has a 4in plain edge blade and is 7in in overall length.![]()
Specifications for Mtech MT-A1093 3in Spring Assisted Knife:
| Manufacturer: | Mtech |
| Blade Length: | 3 in |
| Blade Material: | 3Cr13 |
| Serrated: | Plain |
| Overall Length: | 7 in |
| Handle Material: | Stainless Steel |
| Handle Length: | 4 in |
| Handle Color: | Stainless Steel |
| Handle Finish: | Tinite |
| Blade Finish: | Mirror Polish |
| Blade Shape: | Clip Point |
| Lock Type: | Frame Lock |
| Opening Method: | Spring Assisted |
| Additional Features: | Bottle Opener, Clip |
| Color: | Mirror |
Package Contents:
- Mtech MT-A1093 3in Spring Assisted Knife
Mtech MT-A1093 3in Spring Assisted Knife Orderable Models
List of Orderable Models
- Mtech MT-A1093M Spring Assisted Knife, 3in, 3CR13 Stainless Steel, Spear Point, Mirror Blade, Stainless Steel Handle, Mirror, MT-A1093M , MPN: MT-A1093M , UPC: 805319419570 , Code: 17K-KN2-MT-A1093-MT-A1093M
Mtech MT-A1093 3in Spring Assisted Knife Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Mtech MT-A1093BL Spring Assisted Knife, 3in, 3CR13 Stainless Steel, Spear Point, Blue Blade, Stainless Steel Handle, Blue, MT-A1093BL , MPN: MT-A1093BL , UPC: 805319419594 , Code: 17K-KN2-MT-A1093-MT-A1093BL
- Mtech MT-A1093RB Spring Assisted Knife, 3in, 3CR13 Stainless Steel, Spear Point, Rainbow Blade, Stainless Steel Handle, Rainbow, MT-A1093RB , MPN: MT-A1093RB , UPC: 805319419587 , Code: 17K-KN2-MT-A1093-MT-A1093RB