Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 3.5 in
- Serrated:
- Plain
- Overall Length:
- 8 in
- Handle Material:
- Aluminum
- Handle Color:
- Green
- Handle Finish:
- Anodized
- Blade Finish:
- Steel
- Blade Shape:
- Spear Point
- Color:
- Green
Code: 17K-KN2-MT-A1129-MT-A1129GN
MPN: MT-A1129GN
UPC: 805319425021
Product Info for Mtech MT-A1129 3.5in Spring Assisted Knife
The Spring Assisted Knife is a new series of knives that feature Assisted Opening. The basic principle behind the assisted opening mechanism is that two or more movable locking levers are placed next to each other and the slot machined so that when the handles are pressed simultaneously, the spring arms move and open the blades. After the blades open, the spring forces close the latch and effectively lock the blades open. When closing the blades, the spring activates the latch and moves the locking levers to the open or closed position, where they then engage and lock the blades together. This knife is equipped with a slot machined aluminum handle and a stainless steel liner lock with the traditional lashing hole at the end of the handle for the optional scarecrow / pocket clip.![]()
Specifications for Mtech MT-A1129 3.5in Spring Assisted Knife:
| Manufacturer: | Mtech |
| Blade Length: | 3.5 in |
| Blade Material: | 3Cr13 |
| Serrated: | Plain |
| Overall Length: | 8 in |
| Handle Material: | Aluminum |
| Handle Length: | 4.5 in |
| Handle Color: | Green |
| Handle Finish: | Anodized |
| Design/Pattern: | Military Shark |
| Blade Finish: | Steel |
| Blade Shape: | Spear Point |
| Opening Method: | Spring Assisted |
| Additional Features: | Clip |
| Color: | Green |
Package Contents:
- Mtech MT-A1129 3.5in Spring Assisted Knife
Mtech MT-A1129 3.5in Spring Assisted Knife Orderable Models
List of Orderable Models
- Mtech MT-A1129GN Spring Assisted Knife, 3.5in, 3CR13 Stainless Steel, Harpoon Point, Steel Blade, Aluminum Handle, Green, MT-A1129GN , MPN: MT-A1129GN , UPC: 805319425021 , Code: 17K-KN2-MT-A1129-MT-A1129GN
Mtech MT-A1129 3.5in Spring Assisted Knife Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Mtech MT-A1129GY Spring Assisted Knife, 3.5in, 3CR13 Stainless Steel, Harpoon Point, Steel Blade, Aluminum Handle, Gray, MT-A1129GY , MPN: MT-A1129GY , UPC: 805319425038 , Code: 17K-KN2-MT-A1129-MT-A1129GY
- Mtech MT-A1129BL Spring Assisted Knife, 3.5in, 3CR13 Stainless Steel, Harpoon Point, Steel Blade, Aluminum Handle, Blue, MT-A1129BL , MPN: MT-A1129BL , UPC: 805319425045 , Code: 17K-KN2-MT-A1129-MT-A1129BL