Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 3.75 in
- Blade Material:
- 3Cr13
- Serrated:
- Plain
- Blade Shape:
- Spear Point
- Handle Material:
- Aluminum
- Design/Pattern:
- Zodiac
- Blade Finish:
- Steel
- Handle Color:
- Aluminum
- Additional Features:
- Clip
- Color:
- Multi
Code: 17K-KN-MT-ZOD12-MT-ZOD12
MPN: MT-ZOD12
UPC: 805319415077
Product Info for Mtech MT-ZOD12 3.75in Manual Folding Knife Set
An amazing tool that was designed to provide the perfect cutting product, the Mtech MT-ZOD12 3.75in Manual Folding Knife Set is a great looking and comfortable knife for any situation in which a top quality knife is the perfect choice. Made using an extremely reliable 3Cr13 stainless steel blade material, these Pocket Knives from the specialarets at Mtech will keep an edge for much longer periods of time than blades engineered using poor assembly. The Mtech MT-ZOD12 3.75in Manual Folding Knife Set uses an incredibly comfortable handle that will provide you with an excellent grip in almost any situation. For an excellent way to make sure you are working with one of the best tools in the industry, choose the Mtech MT-ZOD12 3.75in Manual Folding Knife Set.![]()
Specifications for Mtech MT-ZOD12 3.75in Manual Folding Knife Set:
| Manufacturer: | Mtech |
| Blade Length: | 3.75 in |
| Blade Material: | 3Cr13 |
| Serrated: | Plain |
| Knife Application: | Multi-Tool |
| Overall Length: | 8.25 in |
| Blade Shape: | Spear Point |
| Handle Material: | Aluminum |
| Design/Pattern: | Zodiac |
| Blade Finish: | Steel |
| Handle Color: | Aluminum |
| Additional Features: | Clip |
| Opening Method: | Manual |
| Handle Length: | 4.5 in |
| Quantity: | 1 |
| Color: | Multi |
| Blade Type: | Folding Blade |
Package Contents:
- Mtech MT-ZOD12 3.75in Manual Folding Knife Set
Mtech MT-ZOD12 3.75in Manual Folding Knife Set Orderable Models
List of Orderable Models
- Mtech MT-ZOD12 Manual Folding Knife Set, 3.75in, 3CR13 Stainless Steel, Spear Point, Etched Blade, Aluminum Handle, Multi, MT-ZOD12 , MPN: MT-ZOD12 , UPC: 805319415077 , Code: 17K-KN-MT-ZOD12-MT-ZOD12