Tap Tap to Zoom
Perfect for each of your cutting preferences, the Mtech Spring Assisted Folding Knife, 3.5in Blade, Bomb Girl Art, 3CR13 Knife was created to be the most suitable blade for everyone searching for a prime quality cutting device that won't let them down whenever they need it most. This Pocket Knives from the skilled knife makers at Mtech is created utilizing an exceptionally rugged 3Cr13 stainless steel blade material that will maintain an edge for incredibly long periods of time before having to be honed. The 4.5in Black Aluminum Handle on the Mtech Spring Assisted Folding Knife, 3.5in Blade, Bomb Girl Art, 3CR13 Knife is made using an amazingly robust construction that will keep you incredibly comfortable while using it. For a great way to be sure you have one of the highest quality knives the market provides, purchase the Mtech Spring Assisted Folding Knife, 3.5in Blade, Bomb Girl Art, 3CR13 Knife.![]()
| Manufacturer: | Mtech |
| Blade Length: | 3.5 in |
| Closed Length: | 4.5 in |
| Blade Material: | 3Cr13 |
| Knife Application: | Folding Blade |
| Overall Length: | 8.25 in |
| Included Accessories: | Pocket Clip |
| Handle Material: | Aluminum |