Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 7 in
- Overall Length:
- 12.5 in
- Blade Material:
- 440
- Serrated:
- Plain
- Blade Finish:
- Black
- Handle Color:
- White, Yellow Camo
- Handle Finish:
- White Camo
- Sheath Material:
- Nylon
Code: 17K-KN1-TACF-MT086
MPN: MT-086
UPC: 805319038078
Product Info for Mtech Tactical Fighting Knife
Designed to be the perfect knife for all of your cutting needs, the Mtech Tactical Fighting Knife is made using incredibly durable materials and construction that will keep you slicing and cutting for years to come.![]()
Specifications for Mtech Tactical Fighting Knife:
| Manufacturer: | Mtech |
| Blade Length: | 7 in |
| Overall Length: | 12.5 in |
| Blade Material: | 440 |
| Serrated: | Plain |
| Knife Application: | Folding Blade |
| Blade Finish: | Black |
| Handle Color: | White, Yellow Camo |
| Handle Finish: | White Camo |
| Sheath Material: | Nylon |
| Length: | 12.5 in |
Features of Mtech Tactical Fighting Knife:
- 8" Overall
- 5Mm skull camo drop point blade
- Skull camo handle
- Full tang
- Includes nylon sheath
Package Contents:
- Mtech Tactical Fighting Knife
Mtech Tactical Fighting Knife Orderable Models
List of Orderable Models
- Mtech Tactical Fighting Knife, 12.5in. MT086 , MPN: MT-086 , UPC: 805319038078 , Code: 17K-KN1-TACF-MT086
Mtech Tactical Fighting Knife Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Mtech Tactical Fighting Knife, 9in. MT2018DSC , MPN: MT-20-18DSC , UPC: 805319071983 , Code: 17K-KN1-TACF-MT2018DSC
- Mtech Tactical Fighting Knife, 9in. MT2018DBK , MPN: MT-20-18DBK , Code: 17K-KN1-TACF-MT2018DBK
- Mtech Tactical Fighting Knife, 9in. MT2018DUC , MPN: MT-20-18DUC , UPC: 805319072003 , Code: 17K-KN1-TACF-MT2018DUC