Tap Tap to Zoom
Read More...
- Color:
- Black
- Gun Type:
- Pistol
- Length:
- 12.2 in
- Height:
- 15.5 in
- Depth/Thickness:
- 5.6 in
- Interior:
- Foam
- Additional Features:
- Handgun Case
Code: QY-GB-81140
MPN: 811-40
UPC: 026057308401
Made in USA
Help support American manufacturing! Marked models of this product have gone through rigorous review and been certified by the manufacturer as Made in the USA.
Product Info for MTM Black Four Pistol Handgun Case
MTM Black Four Pistol Handgun Case 81140 on sale and available from our online store. OpticsPlanet, Inc is an Authorized US Distributor for MTM Gun Storage.![]()
Durable construction, stylish design, reliable snapping latches and large comfortable handle. Each is made of rugged polypropylene with a scratch resistant finish. Thick foam padding and double padlock tabs are provided for the utmost in protective security.
Specifications for MTM Black Four Pistol Handgun Case:
| Manufacturer: | MTM |
| Color: | Black |
| Finish: | Textured |
| Fabric/Material: | Polypropylene |
| Gun Type: | Pistol |
| Length: | 12.2 in |
| Height: | 15.5 in |
| Depth/Thickness: | 5.6 in |
| Interior: | Foam |
| Additional Features: | Handgun Case |
| Overall Length: | 12.2 in |
| Country of Origin: | USA |
Package Contents:
- MTM Black Four Pistol Handgun Case 81140
MTM Black Four Pistol Handgun Case Orderable Models
List of Orderable Models
- MTM Black Four Pistol Handgun Case, 81140 , MPN: 811-40 , UPC: 026057308401 , Code: QY-GB-81140