Tap Tap to Zoom
Read More...
- Color:
- Black
- Gun Type:
- Handgun
- Length:
- 10.1 in
- Height:
- 8 in
- Depth/Thickness:
- 3.2 in
- Interior:
- Foam
- Additional Features:
- Gun Case
Code: QY-GB-80540
MPN: 805-40
UPC: 026057315409
Made in USA
Help support American manufacturing! Marked models of this product have gone through rigorous review and been certified by the manufacturer as Made in the USA.
Product Info for MTM Single Handgun Case For Up to 4in Barrel
MTM Single Handgun Case For Up to 4" Barrel 80540 on sale and available from our online store. OpticsPlanet, Inc is an Authorized US Distributor for MTM Gun Storage.![]()
Durable construction, stylish design, reliable snapping latches and large comfortable handle. Each is made of rugged polypropylene with a scratch resistant finish. Thick foam padding and double padlock tabs are provided for the utmost in protective security.
Specifications for MTM Single Handgun Case For Up to 4in Barrel:
| Manufacturer: | MTM |
| Color: | Black |
| Finish: | Textured |
| Fabric/Material: | Polypropylene |
| Gun Type: | Handgun |
| Length: | 10.1 in |
| Height: | 8 in |
| Depth/Thickness: | 3.2 in |
| Interior: | Foam |
| Additional Features: | Gun Case |
| Country of Origin: | USA |
Package Contents:
- MTM Single Handgun Case For Up to 4" Barrel 80540
MTM Single Handgun Case For Up to 4in Barrel Orderable Models
List of Orderable Models
- MTM Single Handgun Case For Up to 4 Barrel, 80540 , MPN: 805-40 , UPC: 026057315409 , Code: QY-GB-80540