Tap Tap to Zoom
- Color:
- Green
- Depth/Thickness:
- 9 in
- Length:
- 14 in
- Width:
- 7.5 in
- Additional Features:
- Water-resistant
Code: QY-DX-SDB011
MPN: SDB-0-11
UPC: 026057360805
Made in USA
Help support American manufacturing! Marked models of this product have gone through rigorous review and been certified by the manufacturer as Made in the USA.
Product Info for MTM Small Green Sportsmans Dry Box
The Sportsman's dry box has many uses by hunters, campers, boaters and sportsman alike. The tongue and groove construction uses an O-Ring design for water resistant sealing. The lid has a comfortable handle and is removable like military style boxes. Holds up to 25 lbs. of gear and still floats. External dimensions 14x7.5x 9 inches.![]()
This picture above is representative of the group of items. It may not match the exact item that you are looking at. Please make sure to read the description of the individual item.
Specifications for MTM Small Green Sportsmans Dry Box:
| Manufacturer: | MTM |
| Color: | Green |
| Depth/Thickness: | 9 in |
| Length: | 14 in |
| Width: | 7.5 in |
| Fabric/Material: | Polypropylene |
| Additional Features: | Water-resistant |
| Country of Origin: | USA |
Package Contents:
- MTM Small Green Sportsmans Dry Box SDB011
MTM Small Green Sportsmans Dry Box Orderable Models
List of Orderable Models
- MTM Small Green Sportsmans Dry Box, SDB011 , MPN: SDB-0-11 , UPC: 026057360805 , Code: QY-DX-SDB011